Connect with us

Güncel

TTB:Yaşamdan ve barıştan yana olma tutumumuzu sürdürmeye devam ediyoruz.”

‘Savaş halk sağlığı sorunudur’ isimli bildiriyi yayınladıktan sonra hedef gösterilerek gözaltına alınan TTB yöneticileri basın açıklaması yaptı

TTB adına basın açıklamasını yapan Raşit Tükel ilk olarak yayımladıkları bildiri nedeniyle gözaltına alındıkları süreç boyunca destek olanlara teşekkür etti.

“Gerek ülkemizde gerekse dünyada “Yurtta barış, dünyada barış” sözünü ruhuyla kavrayarak; ayrımsız herkes için, savaşsız, sağlıklı, eşit, bağımsız, özgür bir Türkiye ve dünya özlemiyle içtenlikle bize destek olan meslektaşlarımız, kurumlar, partiler/milletvekillerine; hem yurt içi hem yurtdışından dostlarımıza teşekkür ediyoruz”

Genel olarak yaşanan sürece dair açıklamalarda bulunan Tükel, TTB’nin seviye ve üslup konusunda her geçen gün irtifa kaybeden polemiklerin ve saflaşmaların tarafı olmadığını ve olmak istemediğini aktarıp  TTB’nin kendilerine yöneltilen çarpıtma, karalama, hedef gösterme ve giderek yok etme niteliğine dönüştürülen sataşmalara yanıt vermeyeceğini söyledi.

Ardından gözaltı sürecine dair açıkllamlarda bulunan Tükel şunları kaydetti:

Hukuk Dışı Biçimde Gözaltına Alındık.Hakkımızda soruşturma açıldığını öğrenir öğrenmez avukatlarımızdan savcılıkla derhal görüşülmesini istedik. Avukatlarımız savcılıkla görüşerek acil randevu istediler ve ne zaman istenirse ifade vermeye hazır olduğumuzu bildirdiler. Ancak bu bildirimimize rağmen ertesi gün gözaltına alındık ve ifademiz 7. günde alındı.

Bu “uygulamanın” kime, ne yararı oldu? Gerekçesi neydi? “Eziyet etme ve hukuk dışı işler yapma yetkisi bizdedir” deniliyorsa, açık söyleyelim, bunu yaşadık!Evet, hukuk dışı bir işlem yapıldı. Yedi gün boyunca hem bize hem ailelerimize, yakınlarımıza, dostlarımıza, arkadaşlarımıza eziyet edildi. Bir üyemiz 30 yıldır hizmet verdiği fakültesindeki odasına çağrıldı, kendisi geldi ve sanki kaçma çabası varmış gibi odasından çıkarken kelepçe takıldı. Kabul ediyoruz ki, eziyet etme ve hukuk dışı işlem yapma “yetkisi” kullanılmıştır.

Savaşa neden karşıyız

Savaşa neden karşı oldukalarını da belirten Tükel, savaşın artık meydan muharebeleri tarzı yapılmadığını ve kentlerde ve yerleşim yerlerinde yapılan savaşların çocukların, kadınların kısaca sivil insanların ölümüne yol açtığına değindi. Ayrıca hekimlerin her koşulda insaların yaşamından ve sağlığından yana olduklarından bütün savaşların önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olarak değerlendirdi.

Yaşamdan ve barıştan yana olmaya devam edeceğiz

Son olarak sonuç değerlendirmesi yapan Tükel şöyle konuştu: “TTB için değişen bir durum yoktur. TTB kurulduğu günden bu yana, savaşlara karşı çıkmış, barışı savunmuştur.TTB olarak, halkın sağlık hakkını,hekimlik değerlerini savunmaya, geçmişte olduğu gibi bugün de yaşamdan ve barıştan yana olma tutumumuzu sürdürmeye devam ediyoruz.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel