Connect with us

Güncel

TSK tanklarının Efrin çıkmazı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)tarafından yürütülen Efrin işgal harekatı devam ederken sahada gelen tankların imha haberleri ve görüntüleri ardından gözler tankların özellikleri ve onun vuran silahların özellikleri ve nasıl temin edildiği sorgulanıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen işgal operasyonu 18. gününde devam ederken medya tarafından pohpohlanarak verilen haberlerde Erin’e üç gün içinde girilceği, sonrasında yaşanan kötü hava koşulları bahane edilerek harekatın olumsuz etkilendiği belirtilerek Efrin kent merkezine girme hayalleri ileri bir tarihe ertelenmiş oldu.

İşgal harekatını medya aracılığıyla meşrulaştırma çabaları hızla devam ederken AKP çetesinin sözcüleri de yaptıkları sokak ağzı konuşmalarla öldürülen militan sayılarını açık arttırma usulü arttırarak kitleleri etkilemeye çalışmaya ve başarısızlıklarını örtme çabası içindeler. Ayrıca ironi yapıyor olsalar gerek ki sürekli “İhtiyaç olursa Efrin’e gideriz” söylemini tekrarlıyorlar. En son Bahçeli de Efrin’e gidecek olanlar kervana katıldı. (Bkz: 6 şubat meclis konuşması)

Meselenin diğer bir yanı sahadan gelen haberler teşkil etmektedir. Yüksek teknoloji kullanılmasına rağmen TSK-ÖSO güçlerinin ilerleyememesi sahada bulunan aktörlere ve kullandıkları silahlara gözleri çevriliyor. Milli ve yerli söylemleri gırla havada uçuşurken, bütün savunma sanayiine ait araçların tamamen yerli olarak üretildiği haberleri yapılırken aslında durumun böyle olmadığı görülüyor. Oda TV yazarı Müyesser Yıldız tarafından kaleme alınan yazıda tamamen bu konu üzerinde durularak cevaplar bulunmaya çalışılıyor.

Öncelikle yazısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 1.5 yıl önce, Tuzla’da Kınalıada Korvetinin denize indirilmesi töreninde, “İnşallah uçak gemimizi de yapacağız, bunda da kararlıyız” sözlerini hatırlatıyor ve uçak gemisi dahi yapılması planlanırken, tankların durumu konusunda bir değişiklik olmamasını sorguluyor.

Sonrasında AKP’liler tarafından iddaa edilen tanklarımızın ABD’nin sağlamış olduğu füzelerle vurulduğunu irdeleyen Yıldız şunları belirtiyor.

ABD, TOW füzelerini gönderdi.

Bölgede Rusya’nın Kornet füzeleri ile Alman-Fransız ortak üretimi Milan’lar da var.

Tankımızı vuranın ABD füzesi olduğu açıklansa, bundan sonra da bu ülkeye “dostum, müttefikim” demeyi sürdürme imkânı kalır mı?

Rus füzesi olduğu duyurulsa, çiçeği burnunda bu müttefikimizle muhabbetimiz sorgulanmaz mı?

Ya Alman-Fransız Milan’larıysa?..

Almanya ile ilişkileri düzeltme peşindeyken, Dışişleri Bakanı evinde Dışişleri Bakanımıza elleriyle çay servisi yapmışken, olur mu?

Fransa’ya gelince; Macron, hukukumuzu aşağılamış… Zeytin Dalı harekâtı için “işgâl olmasın” hadsizliğinde bulunmuş…  Ermeni soykırımının Fransa milli takvimine alınacağını söylemiş. Buna rağmen vazgeçtik 11 milyar dolarlık Airbus anlaşmasının iptalini, telefonla arayıp, Zeytin Dalı Harekâtı konusunda bilgi verirken, “Tankımız Fransız füzesiyle vuruldu” demek, olacak iş mi?!.

Almanya’ya dönelim;

Yıllardır Leopard tanklarımıza “gizli ambargo” uyguluyordu. Nihayet Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de bu gerçeği 5 ay önce şu sözlerle itiraf etti:

“Bugün birçok Amerikan ve Alman firması, savunma ürünlerinde kullandığımız yedek parçaları örtülü bir şekilde ambargo uygulayarak, Türkiye’ye vermiyorlar, geciktiriyorlar. Şu anda içinde yaşadığımız durum, tablo bu. Hibe filan değil, parasını peşin veriyoruz, ama örgütlere karşı son derece bonkör ve eli açık davranıyorlar, ama hamdolsun özellikle son yıllarda bu mücadeleyi tamamen kendi imkanlarımızla, kaynaklarımızla yerli savunma ürünleriyle yerine getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz.”

AKP’nin emperyalist ülkeler karşısında ki tutumunu teşhir eden Yıldız ayrıca tankların neden bu kadar kolay hedef alındığı konusuna da dikkat çekiyor.

Almanya’nın Türkiye ile daha önce imzaladığı tank modernizasyon anlaşmasını dondurduğunu ve  tankların koruma sistemiyle eksikliğe değiniyor ve AKKOR olarak anılan koruma sisteminin ancak 2020 yılında TSK’nın envanterine gireceğini belirtiyor.

Bu durumu eleştiren Yıldız, “2011’den beri Suriye’deki gidişat belliydi… Afrin operasyonu da neredeyse 1 yıldır konuşuluyordu… Ama tanklarımız 2020’yi bekliyor!..” diyor.

Yerli ve milli söylemleri ile kitleleri yedeklemeye çalışan AKP’nin ne kadar samimiyetsiz olduğunu ve işgal girişiminin neden başarısız kalmaya mahkum olduğunu gözler önüne sürüyor.

 

 

Günün Haberleri

More in Güncel