Takip Et

Dünya

Trump’ın sınırı geçmeye çalışan göçmenlerin bacaklarına ateş edilmesini önerdiği iddia edildi

ABD’de yayımlanan bir kitapta Trump’ın göçmen akışını durdurmak için ülkeye girmeye çalışan göçmenlerin bacaklarına ateş edilmesi önerisinde bulunduğu iddia edildi. New York Times gazetesinden iki gazetecinin hazırladığı kitapta, Trump’ın Meksika’da ki göçmenleri durdurmak için aşırı yöntemlere başvurmak istediği ve bunlar arasında elektrik akımı, sivri parmaklıklı duvar, yılan veya timsah dolu hendeklerinde olduğu ifade ediliyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Meksika sınırında duvar kurulması Trump’ın temel politikaları arasında yer alıyor. Pentagon’un askeri fonundan verilen 3,6 milyar dolar ile duvar inşasına başlandı.

Beyaz Saray kitaptaki iddialarla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

İddialar neler?

‘Sınır Savaşları: Trump’ın Göçmenlere Saldırısı’ (Border Wars: Inside Trump’s Assault on Immigration) adlı kitap, ismi açıklanmayan 10’u aşkın yetkili ile yapılan mülakatlara dayanıyor.

Trump’ın Mart 2019’da bir hafta içerisinde güney sınırından geçişleri durdurma çabaları ele alınıyor.

Kitapta yer verilen bir iddiaya göre, Trump danışmanlarıyla özel bir konuşmasında, göçmenlere bacaklarından ateş etme önerisi getirmiş, ancak kendisine bunun yasalara aykırı olduğu ifade edilmiş.

Trump daha önce de kamuoyuna yönelik bir konuşmasında, sınırda taş atan göçmenlere askerlerin ateş açması önerisinden söz etmişti.

Başka bir iddiaya göre ise “Özel konuşmalarda Başkan sık sık sınırın bir duvarla ve içinde yılanların veya timsahların olduğu su dolu bir hendekle güçlendirilmesi ve bunun için kendisine bir maliyet raporu sunulmasından” söz ederek “duvara elektrik akımı verilmesini ve insan bedenini delecek sivri parmaklıklar konulmasını istediğini” ifade etmiş.

Kitapta ayrıca Trump’ın, Meksika sınırının ertesi günden itibaren kapatılması önerisinin ise danışmanlarını “panik içinde” bıraktığı ve Başkan’ı “yatıştırmaya” çalıştıkları iddiasına yer veriliyor.

Kitapta, danışmanlarının Trump’ı sınırı kapatma fikrinden vazgeçirmeyi başardığını, ancak Başkan’ın göçmenliği engelleme çabalarını sekteye uğrattığı düşüncesiyle daha sonra İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen gibi bazı kıdemli danışmanlarını görevden aldığı belirtiliyor.

Trump 2016’daki başkanlık seçimi kampanyasından bu yana yasa dışı göçü engellemeyi öncelikli politikası olarak görüyor

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler