Takip Et

Dünya

Trump, petrol sahalarını güvence altına almak için askeri operasyona onay verdi

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’deki petrol sahalarının “güvenliğini” sağlamak amacıyla askeri operasyonlara onay verdiği belirtildi. Onay, Trump’ın savunma yetkilileriyle cuma günü yaptığı toplantının ardından geldi.

AP haber ajansının, ABD’li yetkililere dayandırdığı iddiaya göre, Donald Trump Suriye’nin doğusundaki petrol sahalarını güvence altına almak için bölgede genişletilmiş askeri operasyona onay verdi.

Bu yeni plana göre ABD askerleri, Kürt güçlerin kontrolündeki Deyr ez Zor ile Haseke arasında yaklaşık 150 kilometrelik bir alanda kontrol sağlayacak. Ancak sahanın genişliğinin tam belirlenmediği de belirtiliyor.

‘ABD askerinin varlığını karmaşık hale getiriyor’

Ancak ABD’yi ‘sonu olmayan savaşlardan’ kurtarmak isteyen Trump’ın bu kararla birlikte ABD askerlerinin Suriye’deki varlığını daha da karmaşık bir hale getirdiği konuşuluyor.

ABD’li yetkililer ayrıca, petrole yönelik bir tehdit oluşturmaları halinde Suriye, Rusya ya da diğer güçlere yönelik bir saldırı gerçekleştirip gerçekleştirmeme konusunda yasal soruları gündeme getiriyor.

Trump’ın bu kararının askeri yetkililerin Suriye’de kalma konusundaki baskılarının bir zaferi olduğu belirtiliyor.

Ancak bu talimatla birlikte Trump, sürekli eve geri getirme sözü verdiği Suriye’deki 1200 civarındaki ABD askerine de ileri bir tarihe kadar kapıyı kapatmış oluyor.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler