Takip Et

Dünya

Trump Meksika sınırında yapılacak duvar İçin “taviz paketi” sundu

Trump, örmek istediği Meksika Sınır Duvarı için istediği ek bütçeyi onaylamaları için Demokratlara “göçmenlik reformu” önerisinde bulundu. Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili lideri Nancy Pelosi, öneriyi “umutsuz” diye yanıtladı

ABD Başkanı Donald Trump, ABD-Meksika sınırına örülmesini istediği 5,7 milyar dolarlık duvarın finansmanını kabul etmeleri karşılığında Demokratlara bir “göçmenlik reformu” önerisinde bulundu.

Trump “tavizlerini” Beyaz Saray’da canlı yayında yaptığı konuşmayla açıkladı. Trump tavizleri yaklaşık bir aydır tavizleri hükümetin kısmi olarak kapalı olması krizini sona erdirmek için verdi.

Meksika sınırına yaptırmak istediği duvar nedeniyle bütçe görüşmelerini tıkamıştı.

Kongre Trump’ın istediği duvar için ayrılan ödeneği bütçe tasarısına eklemedi; bunun üzerine Beyaz Saray ile Kongre’nin yeni bütçe üzerinde anlaşamadı. Bütçe onaylanmadığı için ABD’de federal hizmetler kısmen durdu. Federal hükümetin fon akışının süresi 21 Aralık Cuma gecesi itibarıyla dolduğu için kamu kuruluşlarının yaklaşık dörtte biri gece yarısından itibaren ödeneksiz kaldıa

Trump’ın önerileri

Konuşmasına Meksika sınırına neden fiziki bir duvar örülmesinin gerekli olduğunu anlatarak başladı.

“Ülkemizin göçmenlik sistemi çok kötü şekilde bozulmuş durumda. Bunu düzeltmemiz lazım.”

Trump’a göre ABD’nin güney sınırının bazı bölümleri yeterince korunamıyor; uyuşturucu kaçakçılığı ve yasa dışı göçmenlerin ülkeye girmesi gibi sorunlara neden oluyor.

“Duvar mutlaka örülmeli” diyen Trump,  bu yaklaşımı kabul etmeyen Demokratlara, önerdiği planı şöyle açıkladı:

“ABD’ye ebeveynleri tarafından yasa dışı olarak getirilmiş yaklaşık 700 bin çocuğun yasal haklarının 3 yıl boyunca koruma altında olacak ve bu kişiler sınır dışı edilmeyecek.

“ABD’de Geçici Koruma Statüsü (TPS) altında yaşayan göçmenlerin hakları üç yıllığına uzatılacak.

“Sınırdan uyuşturucu girmesini engellemek ve göçmenlere yapılan insani yardımları genişletmek amacıyla 1,6 milyar dolarlık bir mekanizma kurulacak.

Trump konuşmasında taviz önerilerinin Demokratlar tarafından yıllardır talep edildiğini de söyledi ve  “Bu planda uzlaşılsın ve hükümet bir an önce açılsın” dedi.

Trump, Pelosi’nin gezisini iptal ettirmişti

Trump’ın önerileri konuşmasından önce basına yansımıştı. Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili lideri Nancy Pelosi, öneriyi “umutsuz” diye yanıtladı.

Trump, Nancy Pelosi’nin Brüksel ve Afganistan’a yapmayı planladığı geziyi, federal hükümetin kısmen kapanması konusundaki müzakereler için 18 Ocak günü iptal etmişti. Trump, Pelosi ve heyetinin gezisini, seyahatte kullanılacak askeri uçağı vermeyi reddederek durdurmuştu. (Bianet)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler