Takip Et

Güncel

Trump: IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi öldürüldü

ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin öldürüldüğünü açıkladı. Beyaz Saray’da açıklama yapan Trump, Bağdadi’nin Suriye’de düzenlenen operasyonla ölü ele geçirildiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter hesabından yaptığı “Az önce çok büyük bir şey oldu” paylaşımının ardından IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin İdlib’de ABD birliklerinin düzenlediği operasyonda öldürüldüğü iddia edilmişti.

İran ve Suriye kaynakları Bağdadi’nin öldürüldüğünü doğrularken; SDG komutanı Mazlum Abdi, operasyonun ABD ile yürüttükleri ortak istihbarat çalışması ile gerçekleştirildiğini açıkladı. Kısa bir süre sonra Beyaz Saray, Trump’ın bugün TSİ 16.00’da “önemli bir açıklama” yapacağını duyurmuştu. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ise ABD’nin operasyonu öncesinde bilgi alışverişinde bulunulduğunu açıklamıştı.

Trump açıkladı: Ölü ele geçirildi

Bağdadi’nin operasyon sırasında bir tünele kaçtığını, intihar yeleğini patlatarak kendisiyle birlikte üç çocuğunu öldürdüğünü söyleyen Trump, “Son anlarını tamamen korku içinde geçirdi” ifadesini kullandı. Trump, “Şiddet yanlısı biriydi, yine şiddet dolu bir yolla öldü” dedi.

“Ağlayarak, çığlık atarak, bir köpek ve bir korkak gibi öldü, kendisiyle beraber olan çocukların da ölümüne yol açtı. Bütün dünyanın nasıl öldüğünü bilmesi gerek” diyen Trump, açıklamasında Rusya, Suriye, Türkiye ve Irak’a ayrıca teşekkür ettiğini söyledi.

Üç yıldır Bağdadi’nin nerede olduğunu bulmaya çalıştıklarını açıklayan Trump, operasyon sırasında ABD tarafından kimsenin hayatını kaybetmediğini söyledi.

“Türkiye oraya gideceğimizi biliyordu”

Trump, Türkiye’nin operasyondaki rolü ile ilgili olarak, “Türkiye bizim oraya gideceğimizi biliyordu, onların topraklarından geçerek geçtik, operasyon sırasında bir sıkıntı yaratmadılar. En tehlikeli kısım, oraya gidebilmek ve oradan çıkabilmekti. Yerel kişiler tarafından saldırılar oldu ancak bununla başa çıkıldı.” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile operasyonu canlı izlediğini belirten Amerikalı lider, ABD’nin düzenlediği hava saldırısında çok sayıda Bağdadi taraftarının öldüğünü belirtti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler