Takip Et

Güncel

Trump; Erdoğan beni hayal kırıklığına uğrattı!

ABD Başkanı Donald Trump, Recep Tayyip Erdoğan’ın ev hapsinde tutulan Pastör Andrew Brunson konusunda kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ev hapsinde tutulan Pastör Andrew Brunson konusunda kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da Bloomberg haber ajansına verdiği mülakatta Türkiye ile aralarında yaşanan krize değindi.

Bloomberg, Trump’ın önce Brunson konusunda konuşmak istemediğini ve “Bu konu benim için çok özel” dediğini, ardından ise yaşanan süreçten kısaca bahsettiğini aktardı.

ABD Başkanı, İsrail’de tutuklu bulunan Türk vatandaşı Ebru Özkan’ın serbest bırakılması sürecine yardımcı olduğunu, bunun karşılığında ise Türkiye’den Brunson’ın serbest bırakılmasını beklediğini ifade etti. Ancak bu beklentinin gerçekleşmediğini söyleyen Trump, Erdoğan konusunda “Beni hayal kırıklığına uğrattı” diye konuştu.

“Casusluk” ve “örgüt adına suç işlemek” suçlamaları ile hakkında 35 yıla kadar hapis cezası istenen Andrew Brunson, yaklaşık 2 yıl tutuklu yargılandıktan sonra geçtiğimiz 25 Temmuz’da tutukluluğu ev hapsine çevrilmişti.

Türkiye, Andrew Brunson karşılığında Ebru Özkan’ın serbest bırakılması yönünde bir takas girişimini yalanlamış, Reuters’a konuşan yetkililer, bu iddialar için ‘tamamen asılsız’ demişti.

Pastör Andrew Brunson’ın ev hapsinin devam etmesi nedeniyle ABD yönetimi Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yaptırım uygulamış, ardından da Türkiye’den ithal edilen çelik üzerindeki gümrük vergisi yükünü ikiye katlayarak yüzde 50’ye çıkarmıştı.

Türkiye ise, ABD’nin yaklaşımının stratejik ortaklık ve NATO müttefikliğine uymadığını ifade ederek Türk yargı sistemine müdahalelerin kabul edilemeyeceğini ifade etmişti.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler