Connect with us

Güncel

TRT Türk eski Suriye Temsilcisi Özuğurlu: Efrin Kürtler için ikinci Kobane olacak

TRT Türk eski Suriye Temsilcisi Musa Özuğurlu Efrin işgaline dönük yaptığı değerlendirmelerde, harekatın istenildiği gibi gitmediği belirterek, “içerde ki direnişin güçlü olduğunu” belirtti

Suriye’de ki gelişmeleri yakından takip eden gazeteci-yazar Musa Özuğurlu yürütülen Efrin işgalini değerlendiren yazı kaleme aldı. Yazısında Efrin’in Kürtler için ikinci bir Kobanê olacağını söyleyen Özuğurlu,“İçerideki direnişin güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Askeri açıdan durum budur” dedi.

‘Türkiye kazanım elde edemeyecek’

İki tarafın yapmış olduğu açıklamalarda kayıplar fazla gösteriliyor. Bu da bu tür mücadelelerde iki taraf içinde doğaldır. Bunun ötesinde operasyonu başlatan ve burada iddialı olan, büyük planlamalarla giren tarafın Türkiye olduğunu düşündüğümüz zaman Türkiye’nin aslında şu anda önemli bir kazanım elde etmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz” diye konuştu.

‘Hükümet üzerinde baskı artacaktır’

Efrin işgal harekatından gelen kayıpların bir süre sonra kamuoyunu rahatsız edeceğini ve tepkiselleşeceğini belirten  Özuğurlu, şunları söyledi: “Bazı gazetelerde Afrin’de sivillerin olmadığı iddiaları gerçek değil. Sivil kayıpların artması uluslararası baskıyı arttıracaktır. Ordu mensuplarının hayatını kaybetmesi kamuoyu baskısı olarak hükümete yönelecek. Şu ana kadar bile bir takım kayıplar var. Bir şekilde bugüne kadar zafer havasıyla görünmez kılındı. Bir süre sonra bu zafer dağılır. Dağıldıktan sonra hükümet bunların bir şekilde hesabını vermek zorunda kalabilir. Dolayısıyla siyaset açısından hükümet üzerindeki baskıyı arttıracaktır. Bu birazda muhalefetin tavrına ve yaratılacak olan kamuoyuna bağlıdır. Çok da hızlı ilerlemeyebilir ama hükümetin bir süre sonra zor durumda kalabileceğini öngörebiliriz.”

‘Abd kendi oluşumuna devam edecek’

Türkiye-ABD arasındaki gerginliği ve görüşmeleri de değerlendiren Özuğurlu, ABD’nin Kuzey Suriye’de Fırat’ın doğusunda bir oluşum içerisinde olduğunu ve bu oluşumu YPG ile birlikte yaptığını ifade ederek, Türkiye’nin de bunu kabul etmesi için ikna etmeye çalıştığını kaydetti. ABD’nin özellikle Fırat’ın doğusunda herhangi bir geri adım atmadığını söyleyen Özuğurlu, “ABD orada kendi oluşumuna devam edecek. Türkiye’nin ne yapacağına bakacak. Türkiye’nin ciddi bir ilerleme kaydetmediğini gördüğünde de muhtemelen istediğini almış olacak. Sonraki açıklamaları da bu yönde göreceğiz” dedi.

Efrin ikinci kobanê olacak’

Özuğurlu, Efrin’in Kürtler için ikinci bir Kobanê olacağını belirterek, “Orada önemli bir direniş olacak. Uluslararası kamuoyunun tavrı da buna göre değişecek” dedi.

 

Günün Haberleri

More in Güncel