Takip Et

Makale

Trans dışlayıcı feminizm ile trans feminizme yeniden bakış: “Çekiçlerin Yarenliği” yayımlandı

Sara Ahmed, İngiltere’de 2015 senesinde trans dışlayıcı radikal feminist söylem ile trans aktivistler arasında cereyan eden tartışmanın, kendi deyimiyle “beyaz olmayan natrans bir lezbiyen ve feminist olarak” hem izini sürüyor hem de queer analizini yapıyor

“Çekiçlerin Yarenliği” (Affinity of Hammers) adlı metin, Sara Ahmed tarafından “Transgender Studies Quarterly” adlı yayında Mayıs 2016 senesinde yayınlandı.

Sara Ahmed; İngiltere’de 2015 senesinde trans dışlayıcı radikal feminist söylem ile trans aktivistler arasında cereyan eden tartışmanın, kendi deyimiyle “beyaz olmayan natrans bir lezbiyen ve feminist olarak” hem izini sürüyor hem de queer analizini yapıyor.  

Benzer tartışmaların burada da cereyan ettiği bu günlerde, bu metni, transfobik söylemlere karşı mücadelenin sesine ses katmak  adına bir grup queer çevirmen ve editör olarak gönüllü emeği ile Türkçeleştirerek, trans öz örgütlenmesi olan Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği’nin web sitesinde paylaştı.   

Erdem Gürsu, Onur Çimen ve Medusa Aslı’nın çevirmenliğini, Pınar Büyüktaş ve Gülkan Noir’in editörlüğünü üstlendiği metni Gül İçel yayıma hazır hâle getirdi. Metin, Türkçeleşmesine emek verenlerin şu notuyla paylaşıldı:

“Her tartışmanın kendi biricik tarihselliği ve mekansallığı üzerinden bir kıymeti vardır. Analizler, yöntemler evrensel araçlardır, bununla birlikte o alet ve edavatların kullanımı da yerel dinamiklerle harmanlanarak işimizi görür. Queer teori, bu esnek okumalara, o okumalar ile hareket arasındaki çift yönlü mücadele yöntemlerinin çeşitliliğine ve sabitlenmeye direnen kıvraklığına her zaman imkan tanır diye düşünüyoruz.” Kaos-GL

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler