Takip Et

Güncel

Trabzon T Tipi Hapishane’sine sevk edilen Ahmet Gerez: Sesimizi duyurun

Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Hapishanesine sevk edilen ve ardından işkenceye maruz kalan Ahmet Gerez, ailesi aracılığıyla yaptığı açıklamada, baskılara karşı bugünden itibaren açlık grevine başlayacağını duyurdu

Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Hapishanesine sevk edilen ve ardından işkenceye maruz kalan Ahmet Gerez, ailesi aracılığıyla yaptığı açıklamada, baskılara karşı bugünden itibaren açlık grevine başlayacağını duyurdu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ve 11 gün önce Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Hapishanesine isteği dışında sevk edilen Ahmet Gerez’in ailesi, yaşanan hak ihlallerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Gerez’in maruz kaldığı işkence ve hak ihlallerine ilişkin dernek binasında yapılan açıklamada, “Trabzon T Tipi Hapishanesi’nde Ahmet Gerez’e yönelik işkenceye son verilsin” pankartı açıldı.

‘Soğuk odada tutuluyoruz’  

Burada konuşan tutuklu Ahmet Gerez’in kardeşi Zozan Gerez, ağabeyinin 20 yıldır Hapishanede olduğunu ve bu süre zarfında farklı Hapishanelere sevkinin gerçekleştiğini son olarak da Oltu Hapishanesinden  Trabzon T Tipi Hapishanesi’ne sevk edildiğini söyledi.

Gerez, ağabeyiyle yaptığı son görüşmeyi şöyle aktardı: “Kendini çok zor ifade ediyordu. Çok kötü durumda olduğunu söyledi. ‘Bizi 4 kişi olarak Trabzon’a getirdiler. Darp ve işkence ettiler. Küfürler ve hakaret ettiler. Üzerimizi çıkarıp soğuk odaya koydular. Şu an soğuk odadayız. Çok zor durumdayız. Sesimizi duyurun’ dedi.”

Ağabeyinin durumundan endişe ettiklerini dile getiren ve yetkililere duyarlılık çağrısı yapan Gerez, ağabeyinin baskılara karşı bugün itibariyle süresiz dönüşümsüz açlık grevine gireceğini söyledi.

‘Onların sesi olacağız’ 

Gerez ardından konuşan Marmara Tutuklu Hükümlü Aileleriyle Dayanışma Derneği yöneticilerinden Hasan Demir de öncelikle, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve açlık grevindeki tüm tutukluları selamladı.

İktidarın Hapishanelerdeki tutuklulardan öç alma politikası güttüğünü söyleyen Demir,”Hapishanelerde tutsak edilmiş insanların haklarının güvence altına alınmasını talep ediyoruz. Biz çocuklarımızın mücadelesinin arkasındayız. Onların sesi olacağız” dedi.

Demir, herkesi Hapishanelerde yaşanan baskılara karşı duyarlı olmaya çağırdı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler