Takip Et

Dünya

“Trablus’a saldırı artarsa Türkiye’den askeri destek isteyeceğiz”

Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti General Hafter’in başkent Trablus’a saldırıları tırmanırsa, paralı askerlere karşı Türkiye’den resmen askeri destek isteriz açıklaması yaptı

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Libya’ya asker göndermek konusunda “Davet olduğuna göre icabet ederiz” demesinin ardından, Trablus’taki hükümetten de bir açıklama geldi.

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ve Türkiye’nin de desteklediği Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin İçişleri Bakanı Fethi Başağa, iç savaş halinde oldukları General Halife Hafter’in ‘başkent Trablus’a saldırılarının tırmanması halinde, Türkiye’den resmen askeri destek isteyeceklerini’ söyledi.

‘Gerekirse paralı askerlere karşı destek isteriz’

Başağa, “Eğer durum tırmanırsa, o zaman Trablus’u ve halkını savunma hakkımız var. Böyle bir durumda, paralı askerlerin hayaletlerini kovmak için Türkiye hükümetine resmen başvururuz” dedi.

Başağa, Türkiye, Tunus ve Cezayir’le önümüzdeki günlerde işbirliğini derinleştireceklerini de söyledi. Libyalı bakanın bu açıklamayı, Erdoğan’ın dün sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdiği Tunus’tan yapması dikkat çekti.

Erdoğan Libya’ya asker gönderilmesi hakkında bugün, “İnşallah Ocak ayının 8’inde, 9’unda Meclisimizden bunu da geçireceğiz ve böylece davete icabet edeceğiz” demişti.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler