Connect with us

Güncel

TOBB,şirketlerin borcunu halka yıktı

TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Başkanı Necdet Takva ‘Şirketlerin borcu, 81 milyon Türkiye vatandaşının borcu haline geldi’ dedi

Türk Lirası’ndaki değer kaybı Türkiye ekonomisinin 2019’da küçüleceğine dair endişeleri arttırırken, TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Başkanı Necdet Takva “Şirketlerin borcu, 81 milyon Türkiye vatandaşının borcu haline geldi” dedi.

Türkiye’de faaliyet gösteren tüm ticari kuruluşların üyesi olduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları Konseyi Başkanlığı’nı da yürüten Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva’ya göre, TL’deki değer kaybı Türkiye’nin büyümesine ağır darbe vurabilir.

DW Türkçe’nin haberine göre Takva, “Ekonomimiz bir örümcek ağı gibi ve her şirket birbirine bağlı halde. Şirketlerin borcu, 81 milyon Türkiye vatandaşının borcu haline geldi” diye konuştu.

‘En kritik sektörler enerji ve inşaat’

Takva’ya göre TL’deki değer kaybı ile birlikte birkaç ay içinde on milyarlarca dolar artan dış borç miktarı konusunda en riskli sektörler ise inşaat ve enerji.

16 yıllık AKP iktidarının sürekli desteklediği bu iki sektör, şimdi ağır bir borç yükü ile karşı karşıya. Çünkü her iki sektörde de dış borçlar, toplam borçların neredeyse tamamını oluşturuyor ve her iki sektörde de döviz gelirleri yok denecek kadar az.

Özellikle inşaat sektörünün tek başına 160 ayrı sektörü etkileyen bir yapıya sahip olduğuna işaret eden Necdet Takva, şöyle konuştu:

“Türkiye ekonomisi uzun yıllardır inşaat üzerine yükseldi. Mobilyadan tekstile, beyaz eşyadan elektroniğe kadar her sektör için inşaat itici güç oldu. Şimdi ise inşaatta alarm zilleri çalıyor. Bu da 160 sektörü doğrudan olumsuz etkileyecek. Devletin bir an önce bu çöküşe engel olacak adımları atması gerekiyor”.

Bir tekstil patronu: Çalışanların yarısını işten çıkaracağım

Haberde ayrıca, İstanbul’da tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir patronun sözlerine de yer verildi.

İsmini vermek istemeyen bu patron, birkaç içinde neredeyse iki katına çıkan dolar borcunu ödeyebilmek için 120 çalışanından en az yarısını işten çıkarmaya hazırlandığını belirterek, “Bu yıl sonuna kadar 5 milyon dolar borç ödemem gerekiyor. Yıl başında bu borç 19 milyon TL ediyordu. Şimdi ise borcum 30 milyon TL’nin üstüne çıktı. İşler de durma noktasında. Bu kadar borcu ödeyemem. Ne yapacağımı bilmiyorum” dedi.

 

Günün Haberleri

More in Güncel