Connect with us

Bilim

Titan Dünya’ya düşünüldüğünden daha fazla benziyor

Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan’ın topolojik haritasını çıkaran bilim insanları, Titan’ın Dünya’ya düşünüldüğünden daha fazla benzediğini ortaya çıkardı

Cassini uzay aracı sayesinde çıkarılan topolojik haritaya göre, Satürn’ün ayı Titan’a ilk kez yakından bakıldı ve alınan görüntüler ile Dünya ile benzerlikler araştırıldı.

Geophysical Research Letters’de yayımlanan ve gercekbilim.com tarafından aktarılan, araştırmaya göre daha önceki araştırmalarda ayın yüzeyinde hidrokarbon okyanusları olduğu doğrulansa da, yeni analize göre bu okyanusların aynı Dünya’daki gibi deniz seviyesine(eşpotansiyel yüzeye) sahip olabileceği ortaya kondu.

Cornell Üniversitesi’nden araştırmacı, Alex Hayes güneşten 10 au uzaktan yapılan ölçümün yaklaşık 40 cm hassasiyet sahip olduğunu belirtti. Ayrıca Hayes Titan’da akan bu hidrokarbon göllerinin yüzey altında birbiriyle etkileşim halinde olduğuna inanıyor. Bu da Titan’da önce düşünülenden daha fazla sıvı hidrokarbon olabileceğine işaret ediyor olabilir.

Titan güneş sistemindeki stabil sıvı göllere ve denizlere sahip olan tek dünya… Fakat bu göller sıvı etan ve metan gazından oluşuyor. Yani ortam çok soğuk.

 

Günün Haberleri

More in Bilim