Connect with us

Güncel

Timtik ve Ünsal’ın “hapishanede kalmaları uygun değil” raporuna rağmen tahliye edilmemelerine meslektaşlarından tepki

Ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal Adli Tıp Kurumu’nun verdiği “hapishanede kalmaları uygun değil” raporuna rağmen tahliye edilmemelerine meslektaşları basın açıklaması düzenleyerek tepki gösterdi. Yapılan açıklamada; “Mahkeme avukatların ölüm fermanını imzaladı” ifadeleri kullanıldı.

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “hapishanede kalmaları uygun değil” şeklindeki raporuna rağmen ölüm orucundaki tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın tahliye edilmemesini protesto etti. Adliye önündeki protesto eyleminde ilk olarak avukat Çiğdem Akbulut konuştu.  

‘Adil yargılanma istiyorlar’ 

Av. Akbulut, ATK’nin raporuna işaret ederek, “Bugünkü rapor bizim çıplak gözle gördüğümüz gerçekleri söyleyen bir rapordu. Bu rapor Ebru’nun da Aytaç’ın da geçirdikleri gün itibariyle hapishane koşullarında kalmalarının artık mümkün olmadığı söylüyordu. Biz de arkadaşlarımızın kendi seçecekleri bağımsız hekimler tarafından, bağımsız hastanelerde durumlarının kontrol altına alınmasını bunun olabilmesi için de tahliyeleri edilmelerini talep ettik. Ancak mahkeme Ebru ve Aytaç için tıbbi müdahale için hastaneye kaldırılması yönünde bir karar verildi. Bu kararı bizim kabul etmemiz mümkün değil. Bu kararı arkadaşlarımız da kabul etmeyecekler. Çünkü arkadaşlarımız bir tedavi talep etmiyorlar. Ebru 210 gündür, Aytaç 179 gündür adil yargılanma talep ediyor. Beraat değil, adil yargılanma istiyorlar” şeklinde konuştu.

‘Mücadeleye devam edeceğiz’

Geçmişte ölüm orucunda olan ve daha sonra hayatını kaybeden Mustafa Koçak’a yapılan zorla müdahaleyi anımsatan Akbulut, “Şimdi de Ebru ve Aytaç’ın da zorla müdahale işkencesine maruz kalabilecekleri bir karar oluşturuldu. Arkadaşlarımızın hangi hastanede, hangi doktorlar tarafından tedavi edileceklerini bilmiyoruz ama arkadaşlarımız bu tedaviyi kabul etmeyecekler. Biz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Zorla müdahale işkencesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın adil yargılanma talebi kabul edinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz” diye seslendi.

‘Talimata uyarak serbest bırakılmadılar’ 

Av. Sinan Zincir ise, mahkemenin hukuku, adaleti ve hakikati değil, ölüm kararının altına imza attığını kaydetti. Mahkemenin “kaçma şüphesi” gerekçesiyle tahliye kararı vermediğini ifade eden Zincir, “Mahkeme kararı ile arkadaşlarımıza zorla müdahalenin önünü açmıştır. Bu ülkede hapishaneler gerçekliğini iyi biliyoruz ama devrimcilerin ve devrimci avukatların iradesini de çok iyi biliyoruz.  Arkadaşlarımızı öldürmelerine izin vermeyeceğiz. Direnişimize devam edeceğiz. ATK ‘ölüm sınırındalar cezaevinde kalamazlar’ diyor. Bir mahkeme bakanlıktan gelen talimata uyarak arkadaşlarımızı serbest bırakmıyor. Mahkeme talimatla arkadaşlarımızın ölüm fermanını imzalamıştır” diye konuştu. (MA)

Günün Haberleri

More in Güncel