Connect with us

Güncel

Times: Efrin’e saldırı ABD ve TC’yi karşı karşıya getirir

The Times gazetesi Efrin’e yönelik saldırı hazırlığını baş yazısına taşıdı ve saldırının ABD ve TC’yi karşı karşıya getireceğini yazdı

İngiliz The Times gazetesinin başyazısı Tayyip Erdoğan’ın Efrin’e yönelik saldırı tehditleri oldu. Gazete, TC’nin NATO’nun bir üyesi olarak güven tazelemesi gerektiğini belirterek, Efrin’e saldırı olursa ABD ve TC’nin karşı karşıya geleceğini yazdı.

Yazıda ABD’nin amacına ilişkin şu tespitler yapıldı:

“ABD, sınırda devriye güçler kurmayı amaçlayarak mantıklı bir hedef güdüyor. IŞİD’in Suriye’nin kırılgan kuzey bölgesinde tekrar ortaya çıkması, savaşa kalıcı bir son verme umutlarını sona erdirir. Eski Kürt militanları Suriye sınırının koruyucuları olmaları için eğitmek, bölücülüğe ya da Türkiye karşıtı şiddete bir davetiye değil; ancak onların federal bir Suriye’ye entegre olmaları için ilk adım. Kürt sorunu, bağımsız bir Kürt devleti kurmak adına Orta Doğu’yu daha çok dağıtarak çözülemez. Batılı güçlerin amacı bir bütün ve gerçekten demokratik bir Suriye’de Kürtlerin daha çok yönetim sahibi olması için alan tanımak olmalıdır. Güvenli sınırlar bunun için hayati bir gereklilik, Türkiye’nin bu sınırlara saygı duyması da…”

Gazeteye göre, Erdoğan’ın sözleri operasyonunun amacı ve TC’nin NATO’ya bağlılığına ilişkin şüphe yarattı.

 

Günün Haberleri

More in Güncel