Takip Et

Güncel

The Guardian; “Kriz daha ciddi bir hal alma potansiyeline sahip”

The Guardian gazetesinin ekonomi editörü Larry Elliott, bugün gazetede yayımlanan analizinde Türkiye ekonomisindeki yaşanan krizi yazdı

The Guardian gazetesinin ekonomi editörü Larry Elliott, bugün gazetede yayımlanan analizinde Türkiye ekonomisindeki yaşanan krizi yazdı. Larry Elliott, Türkiye’nin bu sorunları aşmak için zamanının ve seçeneklerinin tükendiğini, bunun önümüzdeki günlerde bütün finans piyasalarını olumsuz etkilemesi ihtimalinin bulunduğunu yazdı.

‘Kriz daha ciddi bir hal alma potansiyeline sahip’

Elliott, yazısının başında 2008 yılındaki küresel finans krizini hatırlatıyor ve Avrupa ile ABD’deki bankaları vuran kriz öncesinde, merkez dışındaki ülkelerde krizler yaşandığını belirtiyor. Yazara göre; Meksika’dan Endonezya’ya, Brezilya’dan Arjantin’e gelişmekte olan piyasalar 15 yıllık bir süre içinde birbiri ardında krizler yaşadı ancak bu ülkelerde gelen uyarı sinyalleri dikkate alınmadığı için 2008’e gelindi.

“Türkiye bunun için önemli” diyen Elliott, yazısına “Türkiye’ninki şimdilik yerelleşmiş bir kriz gibi görünebilir ancak kriz, bundan daha ciddi bir hal alma potansiyeline sahip” şeklinde devam ediyor.

Bu dönemde ayrıca ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin de kötüleştiğini hatırlatıyor.

Ellıot’a göre türkiye’nin üstesinden gelmesi gereken 3 sorun

Guardian editörüne göre Türkiye’nin, halihazırdaki ekonomik açmazdan kurtulmak için buna neden olan üç sorunun üstesinden gelmesi gerekiyor: “Aşırı ısınan ekonomi, Erdoğan’ın Haziran’da seçilmesinden sonra Merkez Bankası’nın, artan fiyatlarla ilgili gerekli önlemleri almasını engellemesi ve ABD ile yaşanan sorunlar.”

Elliott yazının sonunda Türkiye için seçeneklerin ve zamanın tükendiğini söylüyor:

‘Erdoğan trump’a teslim olmak zorunda kalacak’

“Erdoğan, kazanamayacağı bir savaşı sürdürerek ekonomiye zarar verdiği için Brunson konusunda Trump’a teslim olmak zorunda kalacak. Kurun hiperenflasyona neden olacak şekilde tamamen çökmesini engellemek için zor ve halkın beğenmeyeceği önlemleri kabul etmesi gerekecek.

Şimdiye kadar yaptıklarına bakılırsa, Erdoğan’ın bir sonraki adımı sermaye kontrollerini dayatmak olacak. Ancak bu, IMF’nin bir kurtarma paketiyle desteklenmeden işe yaramayacak. Ya buna başvurulacak ya da Merkez Bankası şok ve dehşet içinde kalacak. Türkiye’nin seçenekleri ve zamanı azalıyor. Ve bu, hepimizi kaygılandırmalı.”

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler