Takip Et

Basın

The Economist’te göre Türkiye tutuklu gazeteci sıralamasında ikinci

The Economist’in hazırladığı basın raporunda, Türkiye tutuklu gazeteci sıralamasında ikinci sırada yer aldı.

Britanya’dan yayın yapan dünyaca ünlü ekonomi dergisi The Economist, 1 Aralık 2019 itibariyle hapishanelerde en çok gazeteci bulunan ilk on ülkeyi sıraladı. Türkiye listede Çin’in arkasından hapishanelerde en çok gazeteci bulunduran ikinci ülke oldu. 

MA’da yer alan habere göre; Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) verileriyle hazırlanan tabloda, Türkiye’de birinci sıradaki Çin’den sadece bir kişi daha az tutuklu gazeteci bulunduğu belirtildi.

Verilere göre, dünyanın en büyük ikinci gazeteci hapishanesi olan Türkiye’de, 47 gazeteci tutuklu bulunuyor. Üçüncü sıradaki Mısır’da ise 26 gazeteci tutuklu bulunuyor. Türkiye, Suudi Arabistan (26), Rusya (7) ve İran (11) gibi ülkelerden daha fazla gazeteci hapishanede bulunuyor.

The Economist’in verilerinden farklı olarak Türkiye’deki basın meslek örgütlerinin rakamları, daha çok gazetecinin hapishanede bulunduğunu belgeliyor. 

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi’nin 2020 öncesine ait rakamlarına göre, şu an en az 130 gazeteci ve basın emekçisi tutuklu bulunuyor. Türkiye Gazeteciler Sendikası’na (TGS) göre ise tutuklu gazeteci sayısı 108.

Günün Haberleri

Basın konulu diğer haberler