Connect with us

Güncel

TGC: Savunma özgürce yapılmalıdır

TGC, dün görülen Cumhuriyet davasında Ahmet Şık’ın duruşma salonundan çıkarılmasına tepki göstererek “Savunma özgürce yapılmalı ve bu hak hiçbir biçimde kısıtlanmamalıdır” dedi

TGC, Cumhuriyet davasında Ahmet Şık’ın salondan çıkarılmasına tepki göstererek, savunma hakkını hatırlattı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Ahmet Şık’ın dün görülen Cumhuriyet davasında duruşma salonundan çıkarılmasına tepki gösteren bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Ahmet Şık’ın savunmasına siyasi iktidarı eleştirerek başlamasından bağımsız yargının rahatsızlık duyması kabul edilemez. Dolayısıyla yaşanan olay ortada Ahmet Şık’ın sözlerinden gocunan bir yargı olduğunu bize gösteriyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak Cumhuriyet davasında tutuklu yargılanan gazetecilerle, bütün tutuklu gazetecilere adil yargılanma hakkı istiyoruz. Adil yargılamada sanık savunmasını özgürce yapmalıdır ve bu hakkı hiçbir biçimde kısıtlanmamalıdır” denildi.

İfade özgürlüğüne ihtiyaç var

Açıklamada TGC’nin davayı yakından izlediği belirtilerek şu ifadelere yer verildi; “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak bir kez daha ifade etmek istiyoruz ki yargının bağımsızlığı sağlanmalıdır. Gazetecilik suç değildir. Adil yargılamaya, düşünceyi ifade özgürlüğüne ülkede büyük ihtiyaç bulunmaktadır. Çağdaş bir demokrasinin ancak basın özgürlüğüyle sağlanacağı da unutulmamalıdır.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel