Connect with us

Emek

Tez-Koop-İş: Ek ödeme düzenlemesi tüm sağlık çalışanlarını kapsamalı

Tez Koop-İş Sendikası, sağlık çalışanlarına dönük eşitsiz ek ödemelere karşı basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında Kovid-19 hastalığının tüm çalışanlar için meslek hastalığı olarak tanınması gerektiği vurgulandı.

Tez Koop-İş Sendikası, sağlık çalışanlarına dönük eşitsiz ek ödemelere karşı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi önünde açıklama yaptı. Sağlık çalışanları arasında ayrımcılığa neden olan ek ödeme düzenlemesine tüm sağlık çalışanları dahil edilmesini talep eden Tez-Koop-İş, Kovid-19 hastalığının tüm çalışanlar için meslek hastalığı olarak tanınması gerektiğini söyledi.

Kendi haklarımız için de ‘kahraman’ olacağız

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, SES ve Sağlık İş’in destek verdiği eylemde Tez-Koop-İş İstanbul 5 Nolu Şube Başkanı Selahattin Karakurt konuştu.

Karakurt, Covid-19 salgını sürecinde hekimler, laborantlar, hemşireler, hastabakıcılar, büro çalışanları, güvenlikçiler, yemekhane, genel temizlik ve bakım elemanları, şoförler ve sosyal bakım çalışanlarından oluşan yüzbinlerce insanın mücadelenin en ön saflarında günlerce birçoğu evlerine gidemeden; çocuklarını, eşlerini, ana-baba ve yakınlarını göremeden, gece-gündüz demeden çalıştıklarını söyledi.

Sağlık çalışanlarının bir bütün olarak gösterdiği özverili çalışmasına rağmen ek ödeme düzenlemesinde büyük ayrımcılık yaşandığına dikkat çeken Karakurt, şimdiye kadar salgınla mücadelede gösterdikleri ‘kahramanca’ mücadeleyi kendi hakları için de göstereceklerini belirtti.

‘Biz bize yeteriz’ diyorsunuz ama sizin uzattığınız el ayrımcı

Hükümet tarafından sık sık dile getirilen ‘Biz Bize Yeteriz’ sözlerini de hatırlatan Karakurt, “Evet biz bize gerçekten yetiyoruz. Ama siz bize yetemiyorsunuz, yetmiyorsunuz. Çünkü sizin bize uzattığınız el kısa. Sizin bize uzattığınız el kapalı. Sizin bize uzattığınız el ayrımcı. Siz, sağlık sistemini yürüten yüzbinlerce insanı dışlıyorsunuz, sağlık çalışanları arasında ayrımcılık yapıyorsunuz, sağlık çalışanlarının en doğal haklarını ödemiyorsunuz. Siz sağlık çalışanlarını küçümsüyorsunuz, yaralıyorsunuz” dedi.

Covıd-19 tüm çalışanlar için meslek hastalığı olarak tanınmalı

Karakurt son olarak talepleri sıraladı:

  • Sağlık çalışanları arasında ayrımcılığa neden olan ek ödeme düzenlemesine, sağlık sisteminde yer alan tüm çalışanlar şartsız ve koşulsuz olarak dahil edilmelidir.
  • 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya geçirilen ancak sendikal ve toplu sözleşme hakları uluslararası sözleşmelere, Anayasaya ve yasalara rağmen kısıtlanan ve verilmeyen haklar hemen verilmelidir. Bu statüde bulunan tüm çalışanların hak kayıpları gecikmeden mutlaka karşılanmalıdır.
  • Tüm sağlık çalışanlarına hiçbir ayrım ve farklılık gözetmeden Covid-19 salgını süresince ek ödeme yapılmalıdır.
  • Tüm sağlık çalışanlarına, Covid-19 salgını sürecinde yürüttükleri özverili ve ağır çalışma koşulları dikkate alınarak emekliliklerinde geçerli olmak üzere yıpranma payı verilmelidir.
  • Covid-19 hastalığı tüm çalışanlar için meslek hastalığı olarak tanınmalıdır; bu hastalık nedeniyle geçici ya da sürekli iş göremezliği olanlar iş kazası geçirmiş sayılmalıdır.” (Evrensel)

Günün Haberleri

More in Emek