Takip Et

Güncel

Teslim Demir İzmir’de toprağa verildi

Almanya’da yakalandığı kanser hastalığı sonucu yaşamını yitiren TKİP’in kurucu önder kadrolarından Teslim Demir bugün İzmir’de yapılan kitlesel bir cenaze töreni ile toprağa veildi

Almanya’da yakalandığı kanser hastalığı sonucu yaşamını yitiren TKİP’in kurucu önder kadrolarından Teslim Demir İzmir’de yapılan kitlesel cenaze töreni ile toprağa verildi. Cenazesi sabah saatlerinde Buca Cemevine getirilen  Teslim Tören’i son yolculuğuna uğurlamak için başta yoldaşları ve ailesi olmak üzere dostları ve mücadele arkadaşları da törende hazır bulundu. Teslim Demir için yapılan anma törenine SMF, Partizan, HDP, Mücadele Birliği, Devrimci Hareket, Devrimci Parti, 78’liler girişimi, KÖZ, İmece-Der, YDG ve Emekli-Sen katıldı.

Kitlenin toplanmasının ardından saat 13.00’te, TKİP’nin orak çekiçli ambleminin yer aldığı kızıl bayrakla bezenmiş tabut cemevinin önündeki sokağa çıkarıldı. “Devrim şehitleri ölümsüzdür!”, “Devrimciler ölmez devrim davası yenilmez!”, “Sinan yoldaş ölümsüzdür!” sloganları eşliğinde tabutun çıkartılmasının ardından Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) adına açılış konuşması yapıldı.

“Bir devrimci olarak nefes aldı, bir devrimci olarak son nefesini verdi”

BDSP adına yapılan konuşmada;  “Bugün burada Sinan yoldaşı uğurlamak için toplandık. Neredeyse bütün ömrünü devrimci mücadeleye adayan büyük bir dava insanıydı. Türkiye devrimci hareketinin en eski kadrolarından birini yitirdik. Sinan yoldaş son nefesine kadar devrimci kalmış örneğine artık çok rastlanmayan türden bir devrimcidir” denildi. Mayasını aldığı ‘71 devrimci hareketinin siper yoldaşlığı geleneğinin taşıyıcısı olduğu vurgulanan konuşmada, Teslim Demir’in yarım asır boyunca devrim ve sosyalizm mücadelesinin kararlı bir savunucusu olduğu, bu davanın bir önderi olmasının yanında binlerce kişinin tanıklık edeceği gibi aynı zamanda bir sıra neferi olduğu vurgulandı. Teslim Demir’in gerçek bir devrim işçisi olduğu söylenerek, “İşçi sınıfına ve onun partisine sonsuz bir sadakatle bağlı kaldı. Yaşamı boyunca bir devrimci olarak nefes aldı ve bir devrimci olarak son nefesini verdi. Partinin doğal önderlerindendi” denilen konuşma sadece partisinde değil devrimci harekette boşluğu doldurulamayacak bir devrimcinin yitirildiği belirtildi. Onun bıraktığı mücadelenin daha yükseklere taşınacağı vurgulanarak, Teslim Demir şahsında devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenler için saygı duruşu gerçekleştirildi.

Anmada EMEP adına, Çanakkale Cezaevi’nde Teslim Demir’le birlikte kalan eski bir dostu konuştu. Konuşmacı, “1980 sonrası farklı kulvarlarda yer alsalar da herkesin devrim mücadelesi içinde olduğunu” söyleyerek Teslim Demir’i andı.

“Sinan’ın çok içten bir devrimci olduğunu biliyoruz”

Haluk Yurtsever, “Sinan’ın bir yandan kendi açısından akarsulardan birinde devrimci görevlerini yerine getirirken bunların birleşip bir ırmak olması için çaba gösteren çok içten bir devrimci olduğunu biliyoruz” dedi. Devrimci mücadelenin zor ve karamsarlık getiren bir süreç olduğunu söyleyen Yurtsever, “Ama Sinan yoldaş devrimci irade ve kararlılık ve iradeyle gülümseyen esnek ve hayatı seven, yaşama sevincini her karşılaştığı ilişkide gösterebilen bir insandır” dedi. İğne ile kuyu kazan bir mücadele inancının taşıyıcısı olduğunu belirtti.

Anmada Köz ve Mücadele Birliği adına da konuşmalar gerçekleştirildi.Anmada  Nazım Hikmet’in ‘Güneşi İçenlerin Türküsü’ adlı şiiri okundu. Cemevindeki anma şiirlerle sona ererken Teslim Demir’in cenazesi Enternasyonal marşı ve sloganlarla cenaze arabasına bindirilerek araçlarla yola çıkıldı. Mezarlık girişinde tabut omuzlara alındı ve kızıl bayraklar ile “Devrimciler ölmez devrim davası yenilmez” pankartı arkasında kortej oluşturan kitle mezarlığa yürüdü.

Mezar başında Türkiye Komünist İşçi Partisi’nin (TKİP) “Kendini bildi bileli ve ölene kadar, hep devrimci! Devrime ve sosyalizme adanmış yarım yüzyıl!” başlıklı açıklaması okundu.Mezarlıkta yapılan konuşmaların ardından Teslim Demir’in orak çekiçli kızıl bayrağa sarılı tabutu sloganlar eşliğinde toprağa verildi.

Kaynak:Kızıl Bayrak

 

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler