Takip Et

Güncel

TESK Genel Başkanı: Yılın ilk çeyreğinde 29 bin 214 işyeri kapandı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı 2019 yılında açılan ve kapanan işyeri hakkında yazılı açıklamada bulundu

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, açılan ve kapanan işletme sayılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yılın ilk çeyreğinde esnaf ve sanatkar sayısının 1 milyon 772 bin 650 olduğunu belirten Palandöken, “Bu çeyrekte 70 bin 888 işyeri açıldı, 29 bin 214 işyeri kapandı” ifadesini kullandı.

’29 bin 214 işyeri kapandı’

Bu yılın ilk çeyreğinde esnaf ve sanatkar sayısının 1 milyon 772 bin 650 olduğunu aktaran Palandöken, şu ifadeleri kullandı:

“Yılın ilk çeyreğinde 70 bin 888 işyeri açıldı, 29 bin 214 işyeri kapandı. Diğer taraftan 20 bin 544 işyeri de vergi kayıtları sona erdiği için resen terkin edildi ancak ilgilileri müracaat etmediği için sicil gazetesinde terkin ilanları yayınlanmadı. Böylece yılın ilk çeyreğinde esnaf ve sanatkarlara ait işyeri sayısı 21 bin 130 arttı.

İşyeri açılışının en az olduğu şehirlerarasında İstanbul’da var

Bu yılın ilk çeyreğinde işyeri açılışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 azaldığına dikkat çeken Palandöken, işyeri kapanışlarının da geçen yılın ilk 3 aylık dönemine göre yüzde 2 azaldığına işaret etti. Nüfusuna göre işyeri açılışlarının en az olduğu iller ise Şırnak, Batman, Hakkari, Bitlis ve İstanbul oldu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler