Takip Et

Güncel

Terörün mimarları, Uğur Kaymaz’ı “terörist” ilan etti

Derik’te kayyım tarafından ismi “Sultan Kösen” olarak değiştirilen parkın adının yeniden “Uğur Kaymaz” olarak değiştirilmesi için belediye meclis çoğunluğu ile alınan karar, Kaymakamlık tarafından ismin “terörle ilişkisi” olduğu gerekçesiyle reddedildi

Derik’te kayyım tarafından ismi “Sultan Kösen” olarak değiştirilen parkın adının yeniden “Uğur Kaymaz” olarak değiştirilmesi için belediye meclis çoğunluğu ile alınan karar, Kaymakamlık tarafından ismin “terörle ilişkisi” olduğu gerekçesiyle reddedildi.

Kızıltepe ilçesinde 21 Kasım 2004’te babası Ahmet Kaymaz ile birlikte polislerce katledilen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın adının verildiği parkın adı kayyım olarak atanan Kaymakam Hasan Kafkas tarafından değiştirilerek, dünyanın en uzun insanı olan Derikli Sultan Kösen’in adı verilmişti. 31 Mart yerel seçimleri ile Derik Belediyesi’nin Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yönetimine geçmesi ardından parkın adının yeniden Uğur Kaymaz olarak değiştirilmesi için 29 Nisan’da belediye meclisine öneri sunuldu. AKP’lilerin “ret” oylarına karşı oy çokluğu ile kabul edilen öneri Belediye tarafından kaymakamlığa isim değişikliği konusunda alınan karar olarak bildirildi.

Derik Kaymakamlığı, belediyenin kararını “Uğur Kaymaz isminin terörle ilişkisi olduğu’ gerekçesiyle reddetti.

Emniyet kaynaklarına göre Uğur Kaymaz terörist

Eşbaşkanların yeniden başvuruda bulunacakları dilekçeye, Derik Kaymakamlığı tarafından şu yanıt verildi: “5363 sayılı belediye kanununun 81’inci maddesince cadde, sokak, meydan, park, tesis ve benzerlerine ad verilmesi ve belediyeyi tanıtıcı amblem, flama ve benzerlerinin, tespitine ilişkin kararlarda belediye meclisinin üye tam sayısının salt çoğunluğu, bunların değiştirilmesine ilişkin kararlarda ise meclis üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunun kararı aranır. Bu kararlar mülki idare onayı ile yürürlüğe girer. Hükmü yer almaktadır. Derik İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün 29 Nisan 2019 ve 2019/164 sayılı yazısından, Ahmet Kaymaz isimli şahsın 2004 yılında PKK örgütü ile ilişkili olduğundan dolayı 21 Kasım 2004 tarihinde ikametinde yakalanmak istendiği esnada iki şahsın polisin dur ihtarına uymadıkları, sonradan isimleri öğrenilen Ahmet Kaymaz ve Uğur Kaymaz’ın göreceli memurlara silahla ateş etmeleri üzerine görevli polislerin kendilerini korumak ve saldırıyı bertaraf etmek amacıyla şahıslara karşılık verilmesi neticesinde çıkan çatışmada Ahmet Kaymaz ve Uğur Kaymaz ölü olarak ele geçirildiği anlaşılmıştır.

Değiştirilmek istenen Sultan Kösen park isminin, Guinness rekorlar kitabında yeryüzünün yaşayan en uzun insanı olduğu, aynı zamanda dünyanın en büyük el ve ayaklarına sahip olması ve sadece ilçemizin değil ülkemizin de tanıtımına katkı sağlayan bir şahsiyet olması dünyaca tanınan bir değer olması, Sultan Kösen isminin kalıcı bir isim olduğu gibi ilçe sakinlerimiz tarafından kabul görmesi ve sahiplenmesi ayrıca meclis kararı ile yeni belirlenen park isminin ‘terör örgütü’ ile ilişkili olabileceği değerlendirildiğinden, ‘Sultan Kösen’ park isminin ‘Uğur Kaymaz’ olarak değiştirilmesi kaymakamlığımızca uygun görülmediğinden ilgili meclis kararı onaylanmamış olup söz konusu meclis kararı yazıda iade edilmiştir.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler