Takip Et

Ekoloji

Termik Santrallerin doğa yıkımı sürüyor

Muğla’da bulunan Yatağan Termik Santrali’nde halk sağlığı ve doğa üzerindeki yıkıcı etkisi sürüyor. Bölgede bulanan insaların çoğu kanser hastası olurken, doğal yaşam alanları yok ediliyor

Yatağan Termik Santrali’ne, enerji sağlamak için faaliyette bulunan kömür ocaklarının doğal yaşamın üzerindeki yıkım etkisi sürüyor. Çok sayıda köyün ocaklar kurulduktan sonra boşaltıldığı ve diğer köylerde yaşayan insanların kanser hastalığına yakalandıklarını ve doğasının, suyunun kirletildiği belirtildi.

Ayrıca madenlerin hafriyatlarının Kaltun’da mezarlıkların üzerine döküldüğünü aktaran köylüler yakınlarının mezarlarının yok olduğunu söyledi.

‘Kanser Olmayan Kimse Yok’

Birgün Gazetesi’nden Dilara Şimşek’e konuşan Yöre sakini Fatma Karabaş, ürünlerinin veriminin düşmesinin yanısıra sağlık sorunlarına da dikkat çekerek şöyle konuştu: “10 yıl önce zeytinlerimiz daha çok verimliydi. Ağaçlarımız güzeldi, bu durumdan çok rahatsızız. Köyde 100 kişi varsa 90 kişisi kanser. Kanser olmayan kimse yok. Sularımızın da kesilmesini istemiyoruz.” 

‘Santral Zehir Saçıyor’

Fatma Karaderen yer altındaki suların yok edilerek köyün kurutulacağını dile getirirken, Gülşen Ortan, “Termik santral kurulduğundan beri çocuklarımız ve yaşlılarımız hep hasta. Zeytin ve badem ağaçlarımız, bahçelerimiz verimsiz durumda. Termik santral zehir saçıyor” diye konuştu.

Suzan Ortan ise zeytinliklerin ve bahçelerin tahrip edildiğini aktararak, “Havamız çok kirli, bir yaşam sürdüremiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Kaynak Suyu Santrale Kiralandı’

Son olarak DSİ’nin Yatağan bölgesine verilen içme suyunun 13 katına denk gelen kaynak suyunu termik santrala kiraladığı ortaya çıktı. 

Yapılan protokole göre Yatağan Termik Santralı 10 yıl boyunca Dipsiz Kuyuları’ndan su alabilecek.

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler