Connect with us

İçerden

Temizlik malzemesi talep eden tutsaklara işkence: Ağır yaralanan tutsaklar muayene edilmiyor

Kayseri 2 Nolu T tipi hapishanesinde temizlik malzemesi talep eden tutsaklar darp edilerek tekli hücreye atıldıkları açığa çıktı

Hapishanelerde tutsaklara yönelik hak gaspları ve işkence hız kesmeden devam ediyor. Covid 19 salgını nedeniyle tutsakların hayati riskini göz önüne almayan devlet, tutsaklar üzerindeki baskıları da arttırmış durumda. En son olarak Kayseri 2 Nolu T tipi hapishanesinde temizlik malzemesi talep eden tutsaklar darp edilerek tekli hücreye atıldıkları açığa çıktı.

 Tutsak Hasan Emre’nin kardeşi olayı gazetemize şöyle aktardı;

Kayseri 2 Nolu T tipi Hapishanesin de 26 yıldır tutsak bulunan politik tutsak Hasan Emre’ nin kardeşiyim. En son 2 hafta önce görüştüğümüzde bir sıkıntı olmadığını sadece aynı koğuşta 18 kişinin kalmasından kaynaklı Covid 19 virüsüne karşı kendilerini muhafaza edemediklerini, dezenfektan, maske ve eldiven gibi hiç bir temizlik ürününü temin edemeklerini, kantinde bulunmasına rağmen politik tutsaklara özellikle vermediklerini söylemişti. İdareye yazdıkları hiç bir dilekçeye geri dönüş yapılmadığının altını çizmişti. 

Her hafta Salı ve Cumartesi günleri sürekli telefonla görüştüğüm abimle 2 haftadır görüşemiyorduk. 

Revire çıkarak muayene olmalarını ve darp raporu almalarına engel oluyorlar

Bugün aradığında koğuştaki bir arkadaşlarının kantin den ürünlerin ( temizlik ve dezenfektan ürünleri )temini için tekrar sipariş verdiğini ama yine getirmediklerini belirtti. Bunun üzerine bir gerginlik oluşmuş ve şiddete maruz kalmışlar. Daha sonra tedavi için hastaneye sevk edilen arkadaşlarının döndükten sonra karantina uygulaması bahanesiyle zorla tek kişilik tecrit hücrelerine alındığını belirtti. Bunun üzerine gerginlik büyümüş. Sonra gardiyanlar kalabalık bir şekilde koğuşlarına giderek askeri sayım dayatması yapmış. Bu uygulamayı kabul etmeyince sopalarla saldırmışlar. Koğuştaki herkesi darp ederek yaralamışlar. 4 tutsak arkadaşın durumunun ağır olduğunu kan kusanların olduğunu ve kırıklarının olması ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Geri kalanların da durumları kötü. Revire çıkarak muayene olmalarını ve darp raporu almalarına engel oluyorlar. Hapishanede ki gerginlik devam ediyor. Tekrar bir saldırı olabilir ve biz ailesi olarak olarak kaygısıyız. 

Abimin ve koğuşunda ki diğer tutsakların başına gelebilecek her şeyden, başta Adalet bakanlığı olmak üzere Kayseri 2 Nolu hapishanesi müdürü, idari personeli ve gardiyanları sorumludur…

Günün Haberleri

More in İçerden