Takip Et

Araştırma

Telefon bağımlılığı madde bağımlılığı kadar tehlikeli

Heidelberg Üniversitesi, akıllı telefon bağımlılığı ve uyuşturucu ile ilgili çalışma yürütüyordu. Akıllı telefon bağımlılığı olan insanlar, madde bağımlılarının beynindekine benzer tepkiler verdikleri ortaya çıktı

Bağımlılık türlerinin insan sağlığına etkisi günümüzde çok fazla tartışılıyor. Yeni bir araştırma, akıllı telefon bağımlılığının insan beyinde uyuşturucu bağımlıları ile benzer şekilde değişikliğe uğradığını ortaya koydu. Telefonsuz kalma korkusu olarak da bilinen akıllı telefon bağımlılığı, genellikle interneti aşırı kullanma sorunu veya internet bağımlılığı bozukluğu ile eş tutuluyor.

Yapılan araştırmalarda; 22’sinde akıllı telefon bağımlılığı olan toplam 48 kişide MRI taraması gerçekleştirdi. Ortaya çıkan belirtiler, beyindeki azalan aktivite düzeyini de gösteriyor. Akıllı telefon bağımlıları ve bağımlı olmayanlarla karşılaştırıldığında sonuç bir hayli ilginç.

Bağımlı insanların beyinlerine bakıldığında beynin insula olarak bilinen kısmındaki gri bölümün, madde bağımlılarında olduğu gibi azaldığını ve yetenek kaybı yaşandığı ortaya çıktı. Hem insula korteks hem de temporal korteksin akıllı telefon bağımlılığından etkilendiği görüldü. Sonuçlar sadece bunlarla sınırlı değil. Bağımlı olan kişilerin ön singulat kortekste dinlenme durumu aktivitesinin azalmasından muzdarip olduğu ortaya çıktı.

Dr. Nicola Kalk, “Akıllı telefonlar artık hayatımızın bir parçası ve problematik akıllı telefon kullanımının yaygınlığını anlamak gerekiyor. Sorun akıllı telefonlar mı, yoksa insanların kullandığı uygulamalar mı bilmiyoruz.” diyerek konunun önemini belirtti.

Günün Haberleri

Araştırma konulu diğer haberler