Connect with us

Emek

Tekstil işçileri anlattı: Tuvaletten su içiyoruz, hakkımızı alamıyoruz, denetimlere gelenler çay içip gidiyor

Dev Tekstil İş Sendikası(Dev Tekstil) Antep, Adana ve Mersin’de işçilerin kendilerine aktardığı şikayetleri ve hak ihlallerini raporlaştırarak, kamuoyuyla paylaştı. Raporda, ücret alamama, mesai baskısı, kötü yemek, servis sıkıntısı, işten atma tehdidi ve kötü muamele gibi birçok şikayet dile getirildi

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev Tekstil) Çukurova Temsilciliği, yaptığı yazılı açıklamada, Antep, Adana ve Mersin’de Nisan ayında işçilerin yaşadığı hak ihlallerini paylaştı. Kıdem tazminatı hakkının ortadan kaldırılmak istendiği, BES’in kalıcı ve zorunlu hale getirilmeye çalışıldığı, adaletsiz vergi sisteminin işçi ve emekçilerin sırtına yükleneceğini ifade eden sendika, Nisan ayında kendilerine ulaşan şikâyetlerin arttığına dikkat çekildi. Sendika, 3 kentteki hak ihlallerini şöyle sıraladı:    

Antep

* Organize sanayi bölgesinde bulunan Giza Carpet’de (Bükücü Tekstil) işten çıkarılan bir işçi geçmiş döneme ait zammını alamadığını belirtti. 

* 5. Organizede Aykar Halı’da maaşların sürekli geciktirildiği, işçilerin önceki ayın maaşını bile alamadıkları iletildi.

*3. Organizede Durkar Halı’da maaşların asgari kısmı bankaya yatarken, AGİ ve mesailer ayın 20’sinde elden veriliyor. İşçiler defalarca SGK tarafından denetlemeye gelindiğini, ancak bu denetimlerin sonrasında hiçbir şeyin değişmediğinden yakınmaktadır. Yapılan denetimlerin göstermelik olduğu ifade edilmektedir.

*Eruslu Sağlık’ta eski işçilere baskı yapılarak daha az bir tazminatla işten ayrılmaya zorlanmaktadır. İşçiler Eruslu sağlığa da teftiş adı altında denetim yapıldığını, ancak denetime gelenlerin çaylarını içip önceden tembihlenen kişilere sorular sorup gittiklerini dile getirmektedir. İşçiler, 12 saat çalışmalarına rağmen 8 saat çalışıyor gösterilmektedir. Ayrıca maaşların hepsi bankaya yatıyormuş gibi gösterilmektedir.

*5. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Hakpa Tekstil’de maaşların hem geç ve hem de bir kısmı elden verilmektedir. İşçi servislerinin sorunlu olduğu, kaçak servis olduğu söylenmektedir. Yine yemeklerin yenilmeyecek kadar kötü olduğundan işçiler yakınmaktadır. Su içecek bir dolap bile olmadığından şikâyet eden işçiler, tuvaletin lavabosundan su içtiklerini, şikâyetlerini firma yetkililerine ilettiklerinde kendilerine işinize gelmiyorsa kapı orda denildiğini söylüyorlar.

*Başpınar’da bulunan Okkıran Carpet de de elden para verildiğini, yemeklerin çok kötü olduğunu, işçilere geceleri eskimiş peynir ve çok kötü zeytin verildiği söylenmektedir. 

*2. Organize de Cemre Tekstil de maaşlar her ayın 20’sinde yatıyor, elden verilen paralar diğer aya bırakılıyor. İşçilere yıllardır bunun düzeleceği söyleniyor, ancak hiç bir şey değişmiyor. 

*Kaplanser’de maaşların elden ve geç verildiği bir diğer firma. Yine fabrikada aşçının olmadığını söyleyen işçiler, sabah yapılan yemekleri 4-12 vardiyasında da yediklerini söylüyorlar. Yemeklerde ne bir meyve, ne de üçüncü yemeğin olduğunu söyleyen işçiler, yemekhanenin de kendilerine temizletildiğini söylüyorlar. İşçiler müdür ve şefin sürekli baskı yaptığını, 3 kişilik işi 1 kişiye yaptırmaya çalıştıklarını söylüyorlar. Yemek sorunu gibi iş elbisesi, iş ayakkabısı verilmediğini, kendi evlerinden götürmek zorunda kaldıkları iş elbiselerinin dayanmadığını söylüyorlar. İşçilerin bir diğer şikâyeti ise, mescit ve namaz kılacak yerlerinin olmadığıdır.

*4 ay geçmesine rağmen zammın belli olmadığı Gür İplik de de elden para veriliyor.

*3. Organize de bulunan Arka Halı Tekstil’de sigortasız, kaçak Suriyeli işçi çalıştırıyor.

*Öz Kaplan Halı da iplik bölümünde Ocak ayından itibaren işçilerin sigorta primleri düşük gösteriliyor. Elden para vermeye devam ediliyor. AGİ geç yatırılıyor. Servilerde işçiler ayakta gidiyor.  İşçiler sürekli baskı yapıldığını söylüyorlar. Patronun nohut tarlası olduğu için kendilerine her gün nohut yedirildiğini, bu yüzden yemeklerin her gün çöpe döküldüğünü, bütün yemeklerin içine nohut konulduğunu, artık yemek yemekten tiksindiklerinden yakınıyorlar. Çocuk parasının bile geç verildiği, bayramlarda ne bir bayram harçlığı, ne doğru dürüst erzak verildiğini, servislerin sorunlu olduğunu, baskıya maruz kaldıklarını, taleplerinin tam tersinin yapıldığını, izin istediklerinde alamadıklarını, senelik izinleri de istediklerinde verilmediğini söylüyorlar. Bu şartların değişmesini isteyen işçilerin tehdit edildiğini, tazminatsız çıkış verilmeye çalıştıklarını dile getiriyorlar.

*Antep’te işçilerin genel olarak şikâyet ettikleri bir diğer sorunsa, işçi alımı yapan firmaların 24-27 yaş sınırı koymasıdır. 

Adana

*Adana organize sanayi bölgesinde bulunan ve yaklaşık bin 500 işçinin çalıştığı Atlas Denim de işçiler ne dokumada, ne engelli kadrosunda, ne de normal işçiye, senesini doldurmayana zam verilmediğini söylüyorlar. Haklarını isteyen işçiler anında işten atılıyor. İşçilerden sendikaya üye olup olmadıklarını kontrol etmek için zorla e devlet şifreleri isteniyor. Asgari ücretle çalışan işçilere herhangi bir ek ödeme yapılmıyor. Dokuma bölümünde çalışanlar 12’şer saat 2 vardiya çalıştıklarını sürekli mesai yaptıklarını ve baskı gördüklerini söylüyorlar.

*Adana Küçük Dikili’de bulunan AGM Tekstil’de işçiler sürekli mesai baskısı yapıldığını, müdür olarak görevlendirilen birinin kendilerini azarladığını, baskı yaptığını, bağırdığını, onurlarını rencide ettiğini söylüyor. Ayrıca işçiler kullanamamaları için tuvaletlerin kilitlendiğini söylüyor.

Mersin

*Mersin serbest Bölge’de bulunan NDF Tekstil firmasında çalışan işçileri taşıyan servis kaza yaptı. 6 işçi çeşitli yerlerinden yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Mersin Serbest Bölge işçilerini taşıyan servislerin yaşadığı bu kaza ilk olmadığı gibi önlem alınmazsa yine yaşanmaya devam edecektir. Serbest bölge işçilerini taşıyan servisler sadece kazalar nedeniyle güvensiz değildir. Aynı zamanda bu servisleri kullanan işçilere de birçok eziyet yaşatmaktadır.

*Yine Mersin Serbest Bölge’de birçok firmada işçilere mesaiye kalacaklarına dair evraklar imzalatılmıştır.

Günün Haberleri

More in Emek