Connect with us

Güncel

Tek tipe karşı imza kampanyası

Tek Tip Elbise (TTE) Karşıtı Koordinasyon, hapishanelerde uygulanmak istenen tek tipin iptal edilmesi için imza kampanyası başlattı

Koordinasyon kampanyayı “Change.org” üzerinden başlatırken, imzalar Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar Kurulu, TBMM Başkanlığı, Adalet Bakanlığı ile Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek.

Kampanya metninde şunlar ifade edildi;

“İnsan onuruna aykırı bir uygulamadır, kötü muamele ve işkence yasağının ihlalidir. Henüz yargılaması devam eden mahpusu suçlu olarak damgalama aracıdır ve masumiyet karinesinin ihlalidir.  Siyasi mahpuslara uygulanacak olması ve değişik gruplar için farklı renkler tasarlanmış olması ile ayırımcılık yasağının ihlalidir.  Giymek istemeyen mahpuslara uygulanacak ziyaret yasağı ve hücre cezası ile ağırlaştırılmış tecride yol açacak, mahpusların infazlarının yakılması ve şartlı tahliye hakkının ellerinden alınmasına neden olacaktır.  Mahpus hakkında mahkemelere çıkarılmadan ceza verilmesine neden olacağından, savunma ve adil yargılanma hakkını ihlaline yol açacaktır.” Açıklama metinin devamında “Tek tip elbisenin 12 Eylül darbecilerinin uygulamak isteyip,  4 mahpusun yaşamını yitirmesine ve yüzlercesinin işkence görmesine neden olduktan sonra ve mahpusların ısrarlı direnişi karşısında 1984′ de uygulamadan vazgeçtikleri bir uygulamadır.  Hapishanelerde insan hakları ihlallerine ve işkenceye izin vermemek için TTE uygulamasına karşı çıkıyor, Hükümeti bu uygulamadan derhal vazgeçmeye çağırıyoruz.”

Kampanyaya katılmak için burayı tıklayınız.

Günün Haberleri

More in Güncel