Connect with us

Güncel

‘Tek adam ittifakının’ düzenlemeleri şekillenmeye başladı

‘Tek adam ittifakında’ seçim ittifakının nasıl işleyeceği ve mart ayına kadar yasalaşması gereken yerel seçim düzenlemesi üzerine çalışmalar devam ediyor

‘Tek adam ittifakı’ için 3 AKP ve 3 MHP’liden oluşan komisyon seçim ittifakı ve yerel seçimlere yönelik yaptığı çalışmalarını 10 gün içinde Erdoğan ve Bahçeli’ye sunacak.

Önceki gün bir araya gelen ittifak komisyonu, genel seçim ittifakının çatısını tamamladı. Yerel seçimde ittifakla ilgili yasal düzenlemeye de ihtiyaç olduğu belirtiliyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise ittifak düzenlemesi yapılmayacak.

“İki metin üzerinden anlaşma yapıldı”

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre, seçim ittifakı ekibinin son toplantılarında, iki metin üzerinden çalışma yapıldı. Biri, seçim ittifakının nasıl işleyeceği, diğeri ise mart ayına kadar yasalaşması gereken yerel seçim düzenlemesi oldu.

– Siyasi partilerin ittifak yapmalarının önünü açan yasal düzenlemenin çerçevesi konusunda büyük oranda anlaşma sağlandı. Buna göre, siyasi partiler oy pusulasında kendi amblemleriyle ayrı sütunda yer alacak. Aynı zamanda, siyasi partilerin amblemlerinin üstüne bir ittifak işareti konulması sağlanacak. Ayrı bir ittifak sütunu açılmayacak.

– Taslağa göre, siyasi partiler seçim öncesinde, Yüksek Seçim Kurulu’na başvuracak ve ittifak yapacaklarını deklare edecek. Partisine oy veren seçmen, aynı zamanda ittifaka da oy vermiş olacak. İttifakın aldığı oy toplanarak bulunacak ve oran yüzde 10’un altında olursa, baraja takılmış olacak. Ancak ittifak yapan partilerden biri yüzde 10’un altında oy alsa bile, ittifak toplamı yüzde 10’u geçerse, Meclis’e girmiş olacak. İttifak yapan partilerin milletvekili aday listesi ayrı hazırlanacak. Ortak beyannameme ise hâlâ konuşuluyor.

 

Günün Haberleri

More in Güncel