Connect with us

Güncel

TDİ:“TTE’yi giymeyeceğiz, yırtıp atacağız” iradesi bizim de irademizdir

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) bir bildiri yayınlayarak tutsaklara dönük gerçekleştirilen saldırıları protesto ederek bu tür uygulamalara geçit vermeyeceklerini belirtti

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) bir basın bildirisi yayınlayarak “Devrimci tutsaklara dayatılan keyfi uygulama ve saldırılara izin vermeyeceğiz!” dedi. “Tutsakların en temel ihtiyaçlarının dahi insanlık dışı uygulamalar ve onur kırıcı yöntemlere boyun eğdirilerek karşılanmasını dayatan uygulamaların yanı sıra tutsakların iradelerini ve kendilerine olan güvenlerini kırma ve politik kimliğinden arındırılarak kişiliksizleştirme saldırısı olan Tek Tip Elbise dayatılmaktadır” denildi.

Ayakta sayım saldırısı

Bildiride hapishanelerde gerçekleşen saldırıların sıralandığı bölümde, ilk olarak Elâzığ T ve E Tipi Hapishanesi’nde ayakta sayım vermeyi reddeden tutsaklara kameralar kapatıldıktan sonra 20-30 kişilik ‘özel ekip’ tarafından işkence yapıldığı şöyle anlatıldı:

‘Pilot hapishane’ olarak belirtilen Elâzığ Hapishanesi’nde, gardiyanların 15 Şubat günü koğuşlara girerek Adalet Bakanlığı’ndan bir genelgenin geldiğini ve bu genelgeye göre tutuklulardan artık ayakta sayım alınacağının, ayakta sayım vermeyenler hakkında ise disiplin soruşturması açılacağı bildirildi. Önder ve Serkan adındaki iki devrimci tutsak ayakta sayımı kabul etmedikleri için her gün sabah ve akşam 10 gardiyanın saldırısına maruz kalıyor. Elâzığ 1 ve 2 Nolu’da da sürgün edilen Erdal İnsel, Ahmet Elma, M. Cevahir Vurucu, Hasan Balcı girişte çıplak arama işkencesini kabul etmedikleri için arkadan kelepçelenerek 30 gardiyanın saldırısına uğramıştır. Tutsakların bir kısmı halen tekli hücrede tutulmaktadır.”

Bildiride ayrıca, 12 Şubat’ta da Bursa H Tipi Hapishanesi’nde ayakta sayım saldırısının uygulandığı belirtildi.

Kayseri Bünyan Hapishanesi’nde hasta tutsak Mehdi Boz’un sürgün edilmesinin ardından hastaneye gitme talebine karşılık gardiyanların saldırısına dikkat çekildi. Önce işkence eşliğinde süngerli odaya atılan Boz’a sonra da “Ne zaman komalık olur ölürseniz o zaman götüreceğiz” yanıtının verildiği belirtildi. Bildiride Boz’un maruz kaldığı saldırılara dair “Hastaneye götürülmesi sonrasında adli tutsaklara gardiyanlar tarafından kışkırtıcı slogan attırılmıştır. Gelen bazı gazeteler içinse hapishane yönetimi yasaklama kararı çıkarma yolundadır. Görüşler 2 ayda bir yarım saattir, bunun üzerine bazı tutsaklar görüşe çıkmama kararı almıştır” denildi.

işkenceler yoğunlaştı

8 Şubat’ta Bandırma 1 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde tutsak bulunan 3 devrimci tutsaklara gardiyanların yaptığı işkence ise şu ifadelerle anlatıldı:

“Revire götürüldüğü sırada gardiyanlar tarafından ilk olarak sözlü saldırıya uğrayan devrimci tutsak Muharrem Çay, daha sonra 20-25 kadar gardiyanın fiziki saldırısına uğradı. Kafası peteklere vurularak ciddi darbeler alan Muharrem Çay’ın durumunun iyi olmadığı, kan kustuğu, kulağında kesikler oluşarak yüzünde belirgin izlerin olduğu ve yüzünün kan topladığı öğrenildi. Koridor, işkenceye uğrayan Muharrem Çay’ın kanına boyanırken aynı hücrede kalan yoldaşları Yoldaş Bingöl ve Aziz Arslan, Muharrem Çay’ın sloganlarını duyunca işkenceyi protesto etmek için slogan atıp kapı dövmeye başladılar. Daha sonra gardiyanlar tarafından hücreleri basılıp yoğun işkenceler gören Aziz Arslan’ının ciddi darbeler aldığı, sağ ve sol yüzünde ciddi darbe izlerinin olduğu, kafasına da darbeler aldığı ve kan kustuğu öğrenildi.”

Baskıları protesto etmek için bedenini ateşe verdi

Ayrıca hapishanelerde gerçekleşen bu saldırılar karşısında tutsakların direnişlerinin de üzerinde durulan bildiride, bu açıdan öne çıkan tutsaklar hatırlatıldı. Trans mahpus Diren Coşkun’un 27. gününde biten ölüm orucu eylemine de değinilen bildiride, İzmir 3 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde tutulmakta olan anarşist tutsak Şevket Aslan’ın, politik kimliğinin tanınması, kendisine uygulanan baskı ve tecritin son bulması için açlık grevine başladığı hatırlarıldı.

Karaman Ermenek M Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan Şiyar Fırat isimli tutsağın da son dönemde artan baskıları protesto etmek için bedenini ateşe verdiğine dikkat çekildi.

Hasta tutsaklar tedavi edilmiyor

Bildirinin devamında, işkence evlerine dönen hapishanelerde yaşanan saldırılara dikkat çekilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Geçtiğimiz günlerde Bolu T Tipi Hapishanesi’nden siyasi tutsakların bulunmadığı Manisa T Tipi Hapishanesi’ne sürgün edilen 5 devrimci tutsağın sürgün edildikleri günden bu yana işkenceye maruz bırakıldığı aileleri tarafından aktarıldı. Yaşadıkları işkenceyi savcıya anlatan ve bunun hukuksuz olduğunu dile getiren tutsaklara ise savcının yanıtı ‘Gördüğünüz işkence gayet normal, ne bekliyordunuz?’ oldu.

“İlik kanseri ve Hepatit-B hastalığının yanı sıra boyun fıtığı ile solunum yetmezliği hastalığı yaşayan 30 yaşındaki Seyhan Demir, kronik ve ağır hastalığına rağmen hapishane yönetimi tarafından kendisine ‘Nefes alıyorsun, serbest bırakılman için bir neden yok’ denildi.

“Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan hasta tutuklu Celal Şeker’in sağlık kurulu tarafından verilmiş ‘Cezaevinde kalamaz’ ve ‘Yüzde 96 ağır özür’ raporları bulunmasına rağmen tahliye edilmedi ve 19 Ocak günü geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.

“Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle tutuklanan üniversite öğrencisi Berkay Ustabaş, Kırıkkale Hapishanesi’ne sevk edilirken darp edildi. Ustabaş’la birlikte Kırıkkale Cezaevi’ne getirilen 12 kişi, çırılçıplak soyularak ‘hoşgeldin dayağı’ atıldı. Bazı tutuklular da falakaya yatırıldı.

“Tarsus T Tipi Hapishanesi’ndeki tutsakların ‘Burayı Efrin’e çevireceğiz. Sizi de yakacağız’, ‘Tek tip için de hazırlık yapıyoruz. Size yeni cici biciler getiriyoruz’ diyerek tehdit edildiği öğrenildi.”

“TTE’yi giymeyeceğiz, yırtıp atacağız!”

2018’in sadece ilk iki ayında gerçekleşen saldırı ve işkence karşısında TDİ yayınladığı bildiriyi şu sözlerle sonlandırdı:

“Hapishanelerden yükselen “TTE’yi giymeyeceğiz, yırtıp atacağız” iradesi bizlerinde iradesidir, irademizin gücü ve kararlılığıyla zindanlarınızı yıkacak, içeride ve dışarıda yaşamı yeniden kurarak biz kazanacağız!”

Günün Haberleri

More in Güncel