Takip Et

Güncel

TBMM yeni başkanı AKP’li Mustafa Şentop oldu

TBMM’de bugün başkanlık seçimi yapıldı. Başkanlık için 4 aday yarıştı. AKP’li Mustafa Şentop üçüncü turda 336 oyla Meclis’in yeni başkanı oldu. Şentop’u ilk tebrik eden, belediye başkan adaylığı için Meclis Başkanlığı’ndan istifa eden Binali Yıldırım oldu.

Binali Yıldırım’ın İstanbul Belediye Başkan Adaylığı için istifa etmesinin ardından Meclis bugün yeni başkanını seçti.

Meclis Başkanlığı için AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz’in yanısıra AKPİstanbul Milletvekili Nevzat Şatıroğlu da bugün yaptığı başvuruyla aday oldu.

‘Tedbiren’ başvuru yaptırılan Şatıroğlu’nun, oylamaya geçilmesinden kısa süre önce adaylıktan çekildiği dilekçesi genel kurulda okunarak kabul edildi

Şentop’tan boşalan TBMM Başkanvekilliği görevine Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç seçildi. Bilgiç’ten boşalan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğine de, AKP Mersin Milletvekili Lütfü Elvan seçildi.

Üçüncü turda salt çoğunluğu sağladı

TBMM Genel Kurulunda, birinci tur yapılan oylamada 528 milletvekili oy kullandı.

İlk tur oylamada, AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 322, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay 120, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay 45, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz 35 oy aldı. 6 oy da geçersiz sayıldı.

İkinci turda adayların aldıkları oy da arttı, ancak yine üçte iki çoğunluk olan 400 oy sayısına ulaşan olmadı. İkinci turda Şentop 333, Altay 126, Kemalbay 46, Filiz 35 oy aldı.

Seçimin üçüncü turunda AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, 336 oy alarak salt çoğunluğu sağladı ve TBMM’nin yeni Başkanı oldu. Engin Altay 124, Serpil Kemalbay 46, İmam Hüseyin Filiz ise 33 oy aldı. 3 oy da geçersiz sayıldı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler