Takip Et

Güncel

TBMM Başkanlığı seçimleri ilk tur oylamasında sonuç çıkmadı

TBMM’de bugün başkanlık seçimi yapılacak. Başkanlık için 4 aday yarışıyor. İlk turda AKP’li Şentop 322, CHP’li Altay 120, HDP’li Kemalbay 45, İYİ Partili Filiz 35 oy aldı.

Binali Yıldırım’ın İstanbul Belediye Başkan Adaylığı için istifa etmesinin ardından Meclis bugün yeni başkanını seçecek.Meclis Başkanlığı için AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz’in yanısıra AK Parti İstanbul Milletvekili Nevzat Şatıroğlu da bugün yaptığı başvuruyla aday oldu.

‘Tedbiren’ başvuru yaptırılan Şatıroğlu’nun, oylamaya geçilmesinden kısa süre önce adaylıktan çekildiği dilekçesi genel kurulda okunarak kabul edildi

Şentop’tan boşalan TBMM Başkanvekilliği görevine Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç seçildi. Bilgiç’ten boşalan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğine de, AKP Mersin Milletvekili Lütfü Elvan seçildi.

İlk tur oylamada sonuç alınamadı

TBMM Genel Kurulunda, birinci tur yapılan oylamada 528 milletvekili oy kullandı.

İlk tur oylamada, AKP Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop 322, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay 120, HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay 45, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz 35 oy aldı. 6 oy da geçersiz sayıldı. ŞENTOP’TAN 3 PARTİYE ZİYARET

Öte yandan A.KP’nin adayı Şentop saat 12.00’de toplanan Meclis Genel Kurulu öncesi Meclis’te grubu bulunan siyasi partiler, CHP, HDP ve İYİ Parti’yi ziyaret etti. AKP ve MHP’nin adayı Şentop “Bir nezaket ziyareti olarak diğer partilerimizi de ziyaret ettik” dedi.

Oylama nasıl yapılacak?

TBMM Başkanı seçimi Meclis Genel Kurulunda bugün yapılacak. Gizli oyla yapılacak seçimde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu, yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye Başkan seçilecek.

Şentop’tan 2. Tur çağrısı

Ancak Şentop grupları ziyaretinde 2. turda seçilmesi için destek çağrısı yaptı. Şentop “Seçim 3. turda sonuçlanırsa Mustafa Şentop kazanmış olur. 2. Turda sonuçlanırsa Meclis kazanır” dedi. Uzlaşma adına yapılan çağrıya, üç siyasi parti grubunun yanıtı, “Uzlaşma önemli ama her partinin kendi adayı var. Herkes adayını destekleyecektir” oldu.

Şentop’un ziyaretlerinde, muhalefet partilerinin demokratik, uzlaşmacı yönetim çağrısı yaptığı öğrenildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler