Takip Et

Güncel

Tayyip Erdoğan: ‘Baktım Macron garip garip şeyler söylüyor’

Tayyip Erdoğan, Türkiye ekonomisinin zayıf gösterilmeye çalışıldığını öne sürdü ve Fransa Cumhurbaşkanına yönelik “Son dönemde Fransa’nın yanlış bulduğumuz tavrından üzüntü duyuyoruz. Geçen hafta Macron ile bizzat görüştük. Baktım garip garip şeyler söylüyor” dedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP Genel Merkezi’nde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan, Türkiye ekonomisini zayıf göstermeye çalışıldığını öne sürerek, Bunlar art niyetlidir. Döviz kurunu öcü gibi kullananarak milletimizin kafasını karıştırmaya çalışanlara kötü haber vereyim. Türkiye 2018’de yüksek büyüme oranları ile üzerinde oynanmaya çalışan oyunları bir kez daha bozacak, haberiniz olsun. Uluslararası yatırımcılara sesleniyorum, kapımız size sonuna kadar açıktır, endişe etmeyin” dedi.

Efrin işgaline ilişkin konuşan Erdoğan, “Afrin şehir merkezinin ele geçirilmesiyle operasyonun hedefleri büyük ölçüde gerçekleşti. Şimdi Tel Rıfat başta olmak üzere çevrenin kontrolünü sağlamak üzere harekata devam ediyoruz.” Dedi.

Minbic’e ilişkin de değerlendirmelerde bulunurken, “Obama’nın bizzat banaverdiği söz var. YPG/PYD’yi Fırat’ın doğusuna göndereceğiz. Buraya bölgenin gerçek halkını alacağız, kim onlar Araplar. Burada yüzde 90 Araplar yaşıyor. Buraya onları doldurarak yerli halkı oradan çıkardılar. Aynı şeyi Tillerson’a söyledik, teklifi daha farklıydı. ‘Kuzey sizde, güney bizde olsun.’ Kendisine ‘neden sizde bizde olsun buranın sahibi belli dedim. Gecikmeli de olsa sözlerin yerine getirilmesini bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Baktım Macron garip garip şeyler söylüyor

“Son dönemde Fransa’nın yanlış bulduğumuz tavrından üzüntü duyuyoruz. Geçen hafta Macron ile bizzat görüştük. Baktım garip garip şeyler söylüyor. Biraz frekansı yüksek oldu ama söylemek zorunda kaldık. Eskiden beri ülkelerinde serbestçe faaliyet gösteren terör mensuplarını dün bir kez daha ağırlayanlar husumet ifadesinden başka anlamı olmadığını bilmelidir.

Ey batı. SDG dediğiniz Suriye Demokratik Güçleri, bu terör örgütünün aynısıdır. Bunlarla siz bizi aldatmaya çalışıyorsunuz. Kusura bakmayın. Biz bunların temelini biliriz, hücrelerini okuruz. Bunları bize yutturamazsınız. Adresine varana kadar künyesi bizde var. Bunların bir tanımı var da resmi olarak anlatmaya gelmez, ikili olsa anlatırız. YPG’ye destek garantisi verdik, lafa bak. SDG ile Türkiye arasında arabulucu olabiliriz lafı şayet doğruysa,  bunu söyleyen kişinin haddini ve boyunu çok aşan bir beyandır bu. Bizde bir söz var ya, gelin güvey olmak filan. Sana böyle bir görevi kim verdi. Boyunu aşan işlere girme. Türkiye’nin ne zamandan beri terör örgütleriyle bir masaya oturmak gibi sorunu var. Nereden çıkardınız bunu. Siz terör örgütleri ile beraber masaya oturabilirsiniz ama Türkiye mücadelesini Afrin’de olduğu gibi yapar. Siz aynen devam edin. Siz kim oluyorsunuz ki terör örgütü ile Türkiye arasında arabuluculuk ifadesini ağzınıza alıyorsunuz. Kendi kirli kanlı geçmişlerinin hesabını verememiş olanlar terör örgütleri ile kendilerini yan yana ifade edebilir ama Türkiye için asla söz konusu değildir. Bunların arkadaşlar YPG’liler yani bölgemizdeki en eli kanlı, en ahlaksız teröristler olduğunu gördük. Bu tavrından sonra Fransa’nın hiçbir terör örgütünden, hiçbir teröristten, hiçbir terör eyleminden şikayetçi olma hakkı kalmamıştır. Ortaya çıkacak sorunların hesabını Fransa’ya vermenin hazırlığında olmalılar. Bizim bu konuda şakamızın olmadığını anlamalar için daha ne söylememiz gerekiyor. Şimdi evlerine dönen profesyonel teröristlerle ne yapacaklarını kara kara düşünüyorlar. PYD konusunda yaşayacakları durum da farklı değil. Teröristler Fransa’nın bu politikasından aldıkları cesaretle oraya doluştuklarında ümit ediyoruz ki bizden yardım istemeye kalkmazlar. Biz bizimle çalışmak isteyen herkesle görüşmeye varız. Yıkılan Suriye şehirlerini nasıl yeniden ayağa kaldırabileceğimizi konuşalım istiyoruz. Elysees’de 7 teröristi ağırlıyorsun da Türkiye 3.5 milyon mülteciyi ağırlarken bana ne düşüyor diye sorunuz oldu mu? Kaç Suriyeli mülteciyi ağırladığının bana cevabını verebilir misin?”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler