Takip Et

Dünya

Taliban: Uçakta ABD askerleri vardı, uçağı biz düşürdük

Taliban, Afganistan’ın Gazni vilayetinde düşen uçağa kendilerinin düşürdüğünü açıkladı. Örgütün açıklamasında, uçakta Amerikan askerlerinin bulunduğunu ifade etti

Taliban, Afganistan’ın Gazni eyaletinde düşen uçağın kendileri tarafından vurulduğunu açıkladı. Taliban’dan yapılan açıklamada “Uçağı biz düşürdük” denildi. Reuters’ın flaş haber olarak geçtiği açıklamada, uçağın Amerikan askeri personelini taşıdığı ve aralarında üst düzey subayların da bulunduğu yolculardan hiç birinin sağ kalmadığı öne sürüldü.

Uçağın düştüğü bilgisi, gün içinde Gazni vilayetinin yetkilileri tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştı. Ancak Afganistan’ın merkezinde, Taliban kontrolünde bulunan vilayette yaşanan kazanın ayrıntıları bir muammaya dönüşmüştü. Gazni Vilayet sözcüsü Arif Nuri, Boeing marka uçağın devlet şirketi Ariana Afgan Havayolları’na ait olduğunu belirtmişti. Ariana Afgan Havayolları ise uçağın kendilerine ait olmadığını açıklamış, şirketin CEO’su Mirwais Mirzakwal “Bir uçak kazası oldu ama düşen uçak Ariana’ya ait değil çünkü bugün Herat-Kabil ve Herat-Delhi seferlerini yapan uçaklarımız güvende” demişti.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler