Takip Et

Güncel

Tahliyeyi engellemek için Demirtaş ve Yüksekdağ hakkında yeniden tutuklama talebi

HDP önceki dönem Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın başka bir soruşturma kapsamında tutuklanmaları talep edildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında Ankara’da başlatılan “6-7 Ekim Kobanê Olayları” soruşturmasında yeni gelişme yaşandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı her 2 eşbaşkanın da soruşturmasını yeniden açtı.

Eşbaşkanlar hakkında jet hızıyla tutuklama talep edildi. 

Demirtaş ve Yüksekdağ’ın avukatları ile HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran Sıhhiye Adliyesi’nde bekliyor. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı bekleniyor. Her iki eşbaşkan da Kobanê olaylarında yaşamını yitiren kişilerin ölümünden sorumlu tutulduğu bilgisine ulaşıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “26. ACM mahsup kararı verdi. Bugün denetimli serbestlik başvurusu yapıldı. Olası tahliyesini engellemek için Ankara Savcılığı Demirtaş’ın yargılandığı davayla aynı konudan ayrı bir soruşturma başlatıp tutuklamaya sevkini istedi” ifadelerini kullandı.

Tanrıkulu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e çağrı yaparak, “Yargılandığı davadan tahliye edildikten sonra olası tahliyesini önlemek için tutuklamaya sevk etmek düşman ceza hukukundan da öte bir zorbalık durumudur. Sizi, sorumluluğa davet ediyorum; HSK’yı toplayın gereğini yapın. Aksi halde bu sorumluluk size aittir” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler