Takip Et

Güncel

Tahliye edilen Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek direnişini Helin Bölek’in yanında devam edecek

Dün tahliye olan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek 252’inci gününe giren direnişine Helin Bölek’in direnişini sürdürdüğü Direniş Evi’nde devam edecek. Grup Yorum’a destek amaçlı aydın ve sanatçıların başlattığı dönüşümlü açlık grevi ise bugün itibarıyla 4’üncü gününe girdi. 4’üncü günde, müzisyen Alican Çakır, şair İkbal Kaynar ve Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği’nden (TAYAD) Aslı Kılıç açlık grevi destek eylemini devraldı.

Tahliye edilen Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, 252’nci gününe giren eylemini Helin Bölek’in de bulunduğu Direniş Evi’ne taşıdı. 

MA’da yer alan habere göre; Grup Yorum’a getirilen konser yasaklarının kaldırılması, İçişleri Bakanlığı’nın üyeleri hakkındaki arama kararlarının iptali ve İdil Kültür Merkezi üzerindeki baskılara son verilmesi talebiyle grup üyeleri Helin Bölek 250 gündür, dün cezaevinden tahliye edilen İbrahim Gökçek ise 252 gündür ölüm orucunda. Gökçek, tahliye edilir edilmez Bölek’in eylemini sürdürdüğü Sarıyer’deki Direniş Evi’ne gelerek, eylemine buradan devam etti. Ölüm orucunda olan Grup Yorum üyeleri için sanatçı ve aydınların başlattıkları dönüşümlü açlık grevleri de 4’üncü gününde. Açlık grevini müzisyen Alican Çakır, şair İkbal Kaynar ve Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği’nden (TAYAD) Aslı Kılıç devraldı.

Grup Yorum’un Türkiye halklarının, işçilerin sesi olduğunu söyleyen müzisyen Alican Çakır, Grup Yorum’un susturulamayacağını dile getirdi. “Biz halk sanatı ile uğraşan aynı zamanda politik insanlar olarak Grup Yorum’a sonuna kadar destek vermeye devam edeceğiz” diyen Çakır, aydın ve sanatçılara seslenerek ölüm oruçlarının desteklenmesi ve ülke çapına yayılması çağrısı yaptı. Gelecek nesillerdeki devrimci sanatçıların da aynı sorunu yaşamaması için mücadele etmek gerektiğini vurgulayan Çakır, “Grup Yorum bu ülkede barışın, kardeşliğin ve onurun temsilcisidir” dedi.  

‘Sanatçılara büyük işler düşüyor’

Şair İkbal Kaynar da bir ulusun türkülerini yapanların, kanunlarını yapanlardan daha güçlü olduğunu ifade etti. Türkülerin yaşanmışlıkları ve halkın acılarını taşıdığını söyleyen Kaynar, bu yüzden egemen sınıfları rahatsız ettiğini dile getirdi. Sanatçıların çağa tanıklık ettikleri için tarih boyunca hapsedildiklerini ve sürgüne gönderildiklerini ifade eden Kaynar, “Bu dönemde de sanatçılara büyük işler düşüyor. Eğer içlerinde sanatçı duyarlılığı taşıyorlarsa yine türkülerini yapmaya, yazılarını yazmaya devam edecekler. Bir anne ve sanatçı olarak çocuklar ölmesin, güzel bir dünyada yaşayabilsinler diyorum. Duyarlı insanlara da diyorum ki bu sese kulak verin. Ölüme yatan bu insanları görmezden gelmeyin” dedi.   

‘Duyarlı olalım’

TAYAD’lı Aslı Kılıç ise kendisinin de bir tutuklu annesi olduğunu belirterek, Mustafa Koçak ve Grup Yorum üyelerinin ölmesini istemediğini söyledi. Hiçbir annenin çocuğunu yitirmek istemediğini söyleyen Kılıç, “Bütün halkımızın duyarlı olmasını istiyorum” diye ekledi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler