Takip Et

Güncel

“Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü” kurulacak

Diyarbakır Barosu yeni Başkanı Cihan Aydın, katledilen Tahir Elçi adına her hafta insan hakları ihlalinin ele alındığı “Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü”nün kurulacağını açıkladı.

Diyarbakır Barosu yeni Başkanı Cihan Aydın, katledilen Tahir Elçi adına her hafta insan hakları ihlalinin ele alındığı “Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü”nün kurulacağını açıkladı.

Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması talebiyle her hafta Cuma günü Diyarbakır Adliyesi önünde düzenlediği protesto eyleminin 146’ncısını gerçekleştirdi. Baro yönetimi ile avukatların katıldığı eylemde açıklamalarda bulunan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, Tahir Elçi’nin katledilmesinin üzerinden üç yıla yakın bir sürenin geçtiğini hatırlatarak, “Bu gün 146’ncı haftadır. Adliye önünde bu cinayeti unutturmamak için, faillerin ortaya çıkarılması için sayın başkanımızın insan hakları mücadelesinin, fikirlerinin yaşatılması için bir kez daha buradayız” ifadesini kullandı.

‘Başka alanlarda da olacağız’

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı bilgiye göre, Tahir Elçi’nin kendilerine çok büyük bir insan hakları mücadelesi miras bıraktığını dile getiren Aydın, “Omuzlarımızda son derece büyük bir yük var, bunun farkındayız. Bu eylem hiç şüpheniz olmasın devam edecek, çünkü biz biliyoruz ki bu cinayeti unutturmak isteyenler var. Bu cinayetin toplumun beleğinden silinmesini isteyenler var, ama biz bu cinayetin ısrarlı bir şekilde beleklerimize kazınması için, toplumun hafızasında durması için elimizden geleni yapacağız. Bu cinayetin aydınlatılması için, başkanımızı katledenlerin ortaya çıkarılması ve yargıya teslim edilmesi için sonuna kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bu alanda da başka alanlarda da olacağız” diye konuştu.

‘İnsan Hakları Kürsüsü’

Her hafta yaptıkları protesto eylemi için farklı bir içerik de düşündüklerini aktaran Diyarbakır Barosu Başkanı, “Elçi cinayetinin faillerinin bulunması için bunu yapacağız. Aynı zamanda burayı bir insan hakları kürsü haline getireceğiz. Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü. Her hafta burada, o günkü, o haftaki ya da o ayki güncel bir meseleye ilişkin olarak temel haklara ve özgürlüklere yönelik, yapılan hak ihlallerine ilişkin olarak burada görüşlerimizi sizlerle, kamuoyu ile paylaşacağız. Çünkü şunu biliyoruz: Tahir Elçi sadece bir hukukçu değildi, iyi ve güçlü bir insan hakları avukatıydı. Ne yazık ki bu mücadelesi sırasında yaşamını yitirdi” şeklinde konuştu.

Tahir Elçi’nin birçok insan hakları ihlalinin avukatlığını yaptığını hatırlatan Cihan Aydın, insan hakları kürsünü kurma nedenini, “Biz de onun bu anısını, onun bu mücadelesini yaşatmak için böyle bir karar aldık. Yani burası bir insan hakları kürsüsü olacak” sözleriyle anlattı.

Açıklama, yapılan 5 dakikalık oturma eyleminin ardından sona erdi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler