Connect with us

Güncel

SYKP: HDP kongresine katılmak faşizme geçit vermemektir

Gözaltı saldırıları kapsamında Eş Genel Başkanları gözaltında bulunan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) basın açıklaması yaparak gözaltılara tepki gösterdi

SKYP, Eş Genel Başkanlarının gözaltına alınmasına ve HDP ve bileşenlerine dönük gözaltı ve tutuklamalara basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Ertuğrul Kürkçü’ün katıldığı basın açıklamasında Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP), eş genel başkanları Ahmet Kaya’nın gözaltına alınması, Tülay Hatimoğulları hakkında gözaltı kararı çıkarılması ve HDK bileşenlerine yönelik saldırlar kınandı.

“Gözaltılar derhal serbest bırakılsın” talebinin bulunduğu pankartının açıldığı toplantıda basın açıklamasını SYKP adına  Merkez Yürütme Kurulu üyesi Gülseren Pusatlıoğlu yaptı. HDP aynı cesaretle ve kararlılıkla yoluna devam edecektir denilen açıklamda toplumsal muhalefetin bütününe yönelik bir baskı olduğunu dile getirdi.Ayrıca “Hemen her gün farklı illerde gerçekleşen operasyonlarla muhalif bütün kesimler üzerinde baskı kuruluyor. Başta HDP, HDK olmak üzere, sol-sosyalistler, insan hakları savunucuları, savaş karşıtları, sosyal medyadan itiraz edenler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor” diye konuştu.

Darbe girişiminin bahane edilerek ülkenin hapishaneye dönüştürüldüğünü belirten Pusatoğlu, “Savaş ile kışkırtılan milliyetçilik ve şovenizmi arkasına alan siyasi iktidar en küçük bir itiraza bile tahammül göstermiyor. Gözaltına alınan bu insanlar Türkiye’de yaşayan 80 milyonun iş, ekmek, özgürlük haklarını savunanlardır. dedi.

Baskı ve tutuklamaya rağmen HDP’nin kongresinin coşkulu ve kitlesel geçeceğini belirten Pusatlıoğlu, iktidarın HDP ve HDK’yi kriminalize etme çabalarının boşa çıkacağını kaydetti. Pusatlıoğlu, şöyle devam etti: “Binlerce insanın kongreye katılmasına engel olunamayacağını siyasal iktidar da biliyor. Bugün için HDP kongresine katılmak, devletin biçimini değiştirerek koyu bir karanlık olan faşizme doğru yol alanlara geçit vermemektir, demokrasiyi, adaleti savunmaktır. Tek adam rejimine itiraz etmektir. Bütün demokrasi güçlerini HDP’li olsun olmasın bu bilinçle HDP kongresine katılmaya çağırıyoruz. HDP geçmişten geleceğe aynı cesaretle ve kararlılıkla yoluna devam edecektir.”

Günün Haberleri

More in Güncel