Takip Et

Kadın

Suudi feministlerden radyo kanalı: ‘Anaerkil Çağ’ı özlüyoruz

Suudi Arabistan’daki kadın haklarını savunma amacıyla internette yeni bir radyo kanalı kuruldu. Hangi ülkede oldukları bilinmiyor, ufak bir odadan yayın yapıyorlar

Suudi kadınların haklarını korumak için internette bir radyo kanalı kuruldu. Ama nereden yayın yaptıkları bilinmiyor. BBC Arapça’ya konuşan radyoculardan İştar, ülkedeki erkek egemen düzenden bıktıklarını, kadınların güç sahibi olduğu bir toplumda yaşamak istediklerini söylüyor.

Nsawya FM (Feminizm FM) adlı radyo kanalının sunucusu, arka planda melankolik bir müzik eşliğinde Körfez ülkelerinde yaşanan aile içi şiddetle ilgili konuşuyor. Sunucunun sesi, bir erkek akrabası tarafından öldürüldüğünü söylediği Sara’dan bahsederken üzüntüden titriyor. Sara, üniversite mezunu, iş sahibi, ailesiyle yaşayan 33 yaşında bir kadındı. Farklı bir milletten, Yemenli bir erkekle evlenme hayali kuruyordu.

Mezopotamya mitolojisinde aşk ve savaş tanrıçası olarak bilinen İştar takma adını kullanan 27 yaşındaki yapımcı, BBC Arapça’ya telefonda “Sara’nın hayali, 22 yaşındaki ağabeyinin kafasına sıktığı beş mermiyle sona erdi. Üstelik ebeveynlerinin rızasıyla resmi olarak nişanlanmıştı” dedi.

 

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler