Takip Et

Güncel

Suruç’ta kayyum protestosuna polis saldırdı

Suruç’ta kayyum protestosuna polis saldırdı, aralarında HDP İl Eşbaşkanlarının da bulunduğu 5 ismi gözaltına aldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Örgütü, Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çevik’in gözaltına alınmasının ardından yerine kayyum atanmasını protesto etmek amacıyla partinin ilçe binasından belediye binasına doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Aralarında HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, partililer ve yurttaşların bulunduğu gruba, polis bir süre sonra müdahale etti. 

Müdahalede sırasında HDP İl Eşbaşkanları Emine Çetiner ve Mikail Gözek, Belediye Meclis üyesi Fatma Taş Ekmez, Suruç Belediye Başkan Yardımcısı Nahide Kılıç, İl Örgütü yöneticisi Ferit Tamga darp edilerek gözaltına alındı. HDP’li vekil Ayşe Sürücü ise polis müdahalesi sırasında fenalık geçirdi. 

Polisler çevredeki ilçe sakinlerine de müdahale sırasında hakaretlerde bulunup, dağıtmaya çalıştı. 

‘Halkın iradesini gasp edemezsiniz’

Polislere “Hırsızlar” diyerek tepki gösteren Sürücü, “Siz bu halkın iradesini gasp edemezsiniz. Bu halk size boyun eğmeyecektir. Seçimle alamadığınızı kayyum atayarak gasp ediyorsunuz. Biz kayyum atanan belediyemiz için basın açıklamasına bile izin vermiyorsunuz. Çünkü korkuyorsunuz. Ama biz sizin bu faşist saldırılarınıza karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Belediye binası önündeki Atatürk Meydanı’nı da ablukaya alan polis, yurttaşların burada bir arada durmasına dahi izin vermemeye başladı. 

HDP’li vekil Sürücü ve beraberindekiler, bu nedenle partilerinin ilçe binasına geçti. Burada partili 5 ismin gözaltına alınmasına ilişkin açıklam yapan Milletvekili Ayşe Sürücü, iktidarın seçimde kazanamadığı belediyelere kayyum atayarak el koymaya çalıştığını söyledi. 

‘Bu halk size boyun eğmedi, eğmeyecek’

HDP’li 6 belediyenin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) eliyle, 24 belediyelerinin ise AKP-MHP ittifakı eliyle gasp edildiğini belirten Sürücü, “Toplamda 30 belediyemiz gasp edildi. Bu haksızlığa karşı açıklama yapmak isterken bize saldırdılar. Arkadaşlarımız darp edilerek gözaltına alındı. Biz zulme karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Gözaltına alınan 5 arkadaşımız derhal serbest bırakılmalıdır. Bu haksızlık ve hukuksuzluğa bir an önce son verin. Suruç halkının iradesini teslim alamazsınız. Bu halk size dün de boyun eğmedi bugünde, yarında boyun eğmeyecektir” dedi.

Sürücü sonrasında polis müdahalesi sırasında darp edilmesi nedeniyle darp raporu almak için Suruç İlçe Devlet Hastanesine gitti. 

Gözaltına alınan 5 parti yöneticisinin İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutuldukları öğrenildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler