Takip Et

Güncel

Suruç katliamı sanığı; “Madem devlet yaptı benim burada ne işim var”

Kobani’ye yaşam malzemesi götürmek için yola çıkan ve Suruç’ta IŞİD’in canlı bomba saldırısında katledilen 33 kızıl karanfilin katledilmesine ilişkin davanın 6. duruşması Urfa’nın Hilvan ilçesinde görüldü

Kobani’ye yaşam malzemesi götürmek için yola çıkan ve Suruç’ta IŞİD’in canlı bomba saldırısında katledilen 33 kızıl karanfilin katledilmesine ilişkin davanın 6. duruşması Urfa’nın Hilvan ilçesinde görüldü.

Üzerinden 3 yıl geçen Suruç katliamı davasında 6. duruşma bugün başladı. 21 ay sonra açılan davanın sanıklarından ikisi kaçak. Biri de Ankara katliamı davasından dolayı tutuklu. Yakup Şahin bugüne kadar ifade bile vermedi.

BasNews’ten Rabia Çetin’in haberine göre; Katliamın ardından 21 ay sonra açılan davada, Ankara katliamı nedeniyle Sincan 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu olan Yakup Şahin ile Suriye’de bulunan Deniz Büyükçelebi ve İlhami Bali sanık olarak yer alıyor. Sanıklar için “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme”, “Tasarlayarak öldürmek”, “Tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” ve “Tehlikeli madde bulundurmak” suçlarından ceza isteniyor.

“Aranızda erkek yok mu, gidip ailemi öldürsün”

Duruşmaya SEGBİS ile katılan Yakup Şahin ailelerin ve avukatların söylediklerini kabul etmeyerek şöyle konuştu: “Benim bu olayla alakam yok. Buradaki hiç kimse benim düşmanım değil. Bu olayla alakam varsa aynı şeyi ben de yaşayayım. Yoksa bunlar bir daha aynı şeyi yaşasın. Benim yaptığıma inanıyorsanız, aranızda erkek yok mu gitsin ailemi öldürsün. Eşim bana boşanma davası açtı. Ankara dosyasında ağırlaştırılmış müebbet aldım hâlâ az diyorlar. Asın diyoruz onu da yapmıyorlar. Aileler de avukatlar da ‘Bu işi devlet yaptı’ diyor. Madem devlet yaptı benim burada ne işim var.”

İki sanık Antep’te öldürüldü

İddianamede, katliamın sorumluları olarak Halil İbrahim Durgun ve Yunus Durmaz’ın da ismi geçiyor. İki IŞİD üyesinin Antep’te polisin düzenlediği operasyonda öldükleri açıklanmıştı. İddianameye göre, bombalı saldırıyı gerçekleştiren kişi ise Abdurrahman Alagöz.

“Rahat uyuyorum”

6.duruşmaya da SEGBİS ile katılan sanık Yakup Şahin’e aileler, “Geceleri rahat uyuyabiliyor musun?” sorusunu yöneltti. Şahin ise “Her gece rahat uyuyorum. Hiçbir şey yapmadım” cevabını verdi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler