Takip Et

Kültür-Sanat

Suruç belgeselinin İstanbul galası yasaklandı

Suruç Katliamı’nı konu edinen ‘Gitmek’ isimli belgesel filminin galası Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandı

Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde yapılması planlananan Suruç Katliamı’nı konu edinen ‘Gitmek’ belgeselinin galası Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

Mustafa Emin Büyükcoşkun tarafından Suruç Katliamı’nda hayatını kaybeden 33 genç anısına çekilen “Gitmek”  belgeseli bu akşam Büyükcoşkun’un da katılımıyla gerçekleştirilecekti.

Kaymakamlık tarafından yasaklanan galanın gerekçesi ise “filmin içinde terör örgütü propagandası yapılabileceği, suç ve suçluyu övecek içerik olabileceği” açıklandı.

Yasağa Tepki

Gösterimin Kaymakamlık tarafından yasaklanmasına ilişkin Beksav ve Suruç Aileleri İnisiyatifi tarafından açıklama geldi. Yasak kararına tepki gösteren Beksav’dan yapılan açıklamada, saat 19.30’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi önünde bir basın açıklaması yapılacağı, belgeselin ise Beksav’da gösterileceği duyuruldu.

Suruç Aileleri İnisiyatifi ise “Bu akşam İstanbul’da yapacağımız GİTMEK belgeselinin galası Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Şişli Kaymakamlığı tarafından izin verilmedi. Bu akşam 19.00’da izin verilmeyen kararı gösteriminin yapılacağı Nazım Hikmet Kültür ve Sanatevi önünde tepkimizi göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

Günün Haberleri

Kültür-Sanat konulu diğer haberler