Takip Et

Dünya

Suriye’de IŞİD’e karşı son operasyon

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ülkenin doğusunda IŞİD’in hâkimiyeti altındaki son kasaba olan Baghuz’u kurtarmak için operasyon başlattı

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), ülkenin doğusunda IŞİD’in hâkimiyeti altındaki son kasaba olan Baghuz’u kurtarmak için operasyon başlattı.

SDG Sözcüsü Mustafa Bali, harekâtın cumartesi günü 20 bini aşkın sivilin Deyrezzor’da IŞİD’in işgali altındaki bölgeden çıkarılmasının ardından başladığını duyurdu.

Operasyona ABD’nin öncülüğündeki IŞİD Karşıtı Koalisyon hava desteği sağlıyor. Onlarca IŞİD militanının iki köyde kuşatıldığı belirtiliyor.

“Şiddetli çatışmalar yaşanıyor”

Associated Press’e konuşan Bali, şiddetli çatışmaların yaşandığını, IŞİD’in son kalesini tecrübeli militanlarıyla savunduğunu söyledi. Bali, harekâtın ne kadar süre içinde tamamlanacağına dair bir öngörüde bulunmadı.

ABD Başkanı Donald Trump, Çarşamba günü yaptığı açıklamada IŞİD’in önümüzdeki haftaya kadar kontrolü altındaki bütün yerleşim birimlerini kaybedeceğini ifade etmişti.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, SDG savaşçılarının IŞİD’lilerin yerleştirdiği mayınlar nedeniyle yavaş ve dikkatli bir şekilde ilerlediğini söyledi.

IŞİD tehdidi sürüyor

IŞİD, 2014’te Suriye ve Irak’ta Birleşik Krallık büyüklüğünde toprakları kontrolü altında tutuyordu. Bu topraklarda toplam 7.7 milyon kişi yaşıyordu.

IŞİD, her ne kadar eskisi gibi kentleri işgali altında tutmasa da Suriye ve Irak’ın pek çok merkezinde “uyuyan hücreler” barındırmayı sürdürüyor.

Örgütün bu hücreleriyle terör saldırılarını sürdürmesi tehdidi devam ediyor. Birleşmiş Milletlere göre örgütün bu iki ülkede halen 14 bin ila 18 bin militanı var. Bunların 3 bini yabancı.

IŞİD’in Afganistan, Mısır, Libya, Güneydoğu Asya, Batı Afrika, Somali ve Yemen’de de faaliyetleri bulunuyor. Örgütün ideolojisinden etkilenen “yalnız kurt” denilen saldırganlar da bireysel terör eylemleri yapabiliyor. (DIŞ HABERLER)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler