Takip Et

Güncel

Suriye’de beş milyon çocuk kayıp

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Araştırma Komisyonu’nun Eylül 2011-Ekim 2019 döneminde yaptığı araştırma sonucunda hazırladığı rapora göre savaş nedeniyle Suriye’de beş milyon çocuk kayıp

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Araştırma Komisyonu, savaş sonrası Suriye’deki çocukların durumuna ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. Raporda Suriye’deki savaş nedeniyle iki milyondan fazla çocuğun düzenli okul eğitimi alamadığına dikkat çekilirken, savaşın başlamasından bu yana ülkede binlerce okulun yerle bir olduğuna ya da askeri amaçla kullanıldığına yer verildi. Komisyon, Suriye hükümeti ve silahlı gruplara, çocukların okula yeniden erişiminin sağlanması için duyarlılık çağrısında bulundu.

Raporda, geçen yıllarda Suriye’de çocukların okula gitmesini engelleyen şiddet olayları listelendi. Bunlar arasında “çocukların asker olarak kullanılması, cinsel istismara maruz bırakılması ve çocukların gözü önünde infazlar gerçekleştirilmesi” gibi olaylar sıralandı.

Çocuklar cinsel istismara maruz bırakıldı

Çocukların özellikle “cinsel şiddet mağduru olduklarına” işaret edilen raporda, rejim güçlerine bağlı askeri birliklerin çocukları, ailelerini korkutarak ve cezalandırarak istismar ettikleri kaydedildi. BM uzmanlarının hazırladığı raporda, çocukların DAİŞ ve diğer çeteler tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığı ifade edildi. 

Raporda, “çocukların acı ve yokluk içinde büyüdükleri” belirtilerek, bunun ileride yıkıcı psikolojik sonuçlara sebebiyet vereceğine dikkat çekildi. BM’nin verilerine göre Suriye’de beş milyon çocuk da kayıp. Çok sayıda çocuk ise Suriye’de yerleşim birimlerine ve sivil hedeflere düzenlenen saldırılarda hayatını kaybetti. Ancak raporu hazırlayan uzmanlar, bu konuda net sayılara ulaşamadıklarını vurguladı.

Beş bin tanıkla görüşüldü

Brezilyalı siyaset bilimci Paulo Sergio Pinheiro başkanlığındaki araştırma komisyonu tarafından hazırlanan rapor, Eylül 2011’den Ekim 2019’a kadar olan dönemi kapsıyor. Rapor, aralarında “kurbanlar, savaşçılar, kurban yakınları, görgü tanıkları, doktorlar ve savaşçıların da bulunduğu” 5 bin kişiyle görüşmeler yapılarak hazırlandı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler