Takip Et

Güncel

Suriye: “Türkiye, İdlib’e saldırarak çeteleri kurtarmayı amaçlıyor”

Suriye Dışişleri Bakanlığı, İdlib’de yaşananlara ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’yi İdlib ve Halep kırsalına ek asker yerleştirerek Suriye ordusunun ilerlemesini engellemek ve desteklediği çeteleri kurtarmayı amaçladığını belirtti

Suriye Dışişleri Bakanlığı, İdlib’de yaşanan çatışmaya ilişkin açıklama yaptı. “Türkiye’nin topraklarımızdaki varlığını reddediyoruz” vurgusunun yer aldığı açıklamada, Suriye’nin egemenliğinin ihlal edildiği belirtilerek uluslararası hukukun uygulanması çağrısı yapıldı.

‘Topraklarımızın tamamını kurtaracağız’
Açıklamada, “Türkiye, Halep ve İdlib kırsallarında daha fazla kuvvet yerleştirip sivilleri ve bazı askeri noktaları hedef alarak Suriye topraklarına yönelik saldırganlığına devam etmektedir. Bu saldırganlıklar terör örgütlerini yeniden canlandırmayı başaramayacak” denildi.

‘Herhangi bir Türk varlığını kategorik olarak reddediyoruz’
Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’yi İdlib ve Halep kırsalına ek asker yerleştirerek Suriye ordusunun ilerlemesini engellemek ve desteklediği çeteleri kurtarmayı amaçladığını belirtti. Açıklamada, “Uluslararası hukukun açık bir ihlali olması ve Suriye’nin egemenliğine karşı bariz bir saldırı teşkil etmesi nedeniyle, Suriye topraklarındaki herhangi bir Türk varlığını kategorik olarak reddetmektedir” denildi. Suriye Dışişleri, Türkiye’nin Suriye’deki varlığının İdlib’deki gerginliği azaltmasıyla Astana ve Soçi anlaşmalarıyla da çeliştiği vurgulandı.

‘Uluslararası topluma çağrıda bulunuyoruz’
SANA’ya konuşan Suriye Dışişleri kaynağı, Şam yönetimin ‘Türk rejiminin saldırgan davranışlarının ve Suriye ve Libya’da teröre verdiği sınırsız desteğin engellemesi’ için uluslararası topluma çağrıda bulunduğunu da söyledi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler