Takip Et

Ortadoğu

Suriye: Türkiye-ABD arasındaki herhangi bir ‘güvenli bölge’ uzlaşmasını red ediyoruz

Suriye resmi haber ajansı SANA, Suriyeli bir yetkilinin ‘güvenli bölge’ oluşturma konusunda ABD ile Türkiye arasında varılacak olan herhangi bir uzlaşmayı red edeceklerini duyurdu

ABD ile Türkiye arasında uzun süredir görüşmeleri devam eden ancak neticelendirilemeyen ‘Güvenli Bölge’ konusuna dair Suriye’den açıklama geldi.

Olası bütün uzlaşıların karşısında duracaklarını belirten Suriyeli yetkili Türkiye ve ABD arasında güvenli bölge oluşturulmasına yönelik varılacak herhangi bir uzlaşmayı reddettiği açıklandı.

SANA’nın haberine göre, Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı’ndan bir yetkilinin bu açıklamayı yaptı.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Suriye hükümetinin, “Suriye ve halkının egemenliği ve birliği ile halkının ve halkının birliğine açıkça müdahaleci bir saldırı oluşturan Amerikan-Türk uzlaşmalarının kesin bir şekilde” reddettiğini söyledi.

“Türkiye Terörün Temel Kaidesi”

Açıklamada ayrıca Türkiye’nin halen “terörün temel kaidesi” olduğu ve “lojistik desteğini sağlamaya devam ettiği” ifade edildi, Ankara’nın “ulusal güvenlik” gerekçesinin “hareket ve fiilleri” tarafından “yalanlandığı” ileri sürüldü.

Ayrıca ABD’nin Suriye’ye müdahalesi de “krizin ve karmaşıklığın uzatılmasına yönelik” olduğu belirtilerek “sert bir dille” kınandı.

Günün Haberleri

Ortadoğu konulu diğer haberler