Takip Et

Güncel

Suriye ordusu İdlib’te tek taraflı ateşkes ilan etti

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Suriye Ordusu’nun İdlib bölgesinde başlatmış olduğu operasyonlara son verdiğini ve tek taraflı olarak ateşkes ettiği belirtildi

Suriye ordusu, son zamanlarda operasyonlarını arttırdığı İdlib bölgesinde tek taraflı ateşkes ilan etti. Suriye ordusu 31 Ağustos sabahı (yarın) saat 06.00’da başlamak üzere, İdlib’deki çatışmasızlık bölgesi dahilinde tek taraflı ateşkes kararı aldı.

Suriye devletinin bölgeyi ‘teröristlerden temizleme’ amacıyla yürütülen operasyonda son günlerde sağladığı ilerleme, çatışma bölgelerini Türkiye’nin gözlem noktalarına iyice yaklaştırmış durumda. Son olarak stratejik Han Şeyhun kasabası ordu kontrolüne geçerken, Türkiye’nin Morek kasabasındaki gözlem noktası da kuşatma altındaki bölgenin içinde kalmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, bölgedeki silahlı militanlara da ateşkes çağrısı yapıldı.

Ateşkes kararının, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya’nın ‘İdlib’deki gözlem noktalarına saldırılmayacağı konusunda Türkiye’ye güvence verdiğini’ söylemesinin ardından geldiği belirtildi.

Türkiye ile Rusya arasında geçen yıl yapılan Soçi Mutabakatı, bir çatışmasızlık bölgesi kurulmasını ve silahlı isyancıların ağır silahlarıyla birlikte bu bölgeden çekilmesini öngörüyordu. Rusya tarafı Suriye ordusunun İdlib’deki operasyonlarını askıya almasına, Türkiye de silahlı isyancıların çekilmesine garantör oluyordu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler