Takip Et

Güncel

Süleyman Soylu, HDP’li vekilleri tehdit etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaşamını yitiren PKK’lilerin cenazelerine katılan HDP milletvekillerini “Hadi gitsinler de görelim bakalım” diyerek tehdit etti

İstanbul’daki Ihlamur Kasrı’nda muhtarlarla bir araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HDP milletvekillerine dair tehditlerde bulundu. Yaptığı konuşmasında her on yıl bir darbelerle önünün kesilmeye çalışıldığını belirttiği Türkiye’nin, yeniden karıştırılmaya çalışıldığını öne süren Soylu, “Dün Mardin’de 300-500 kişiyle, güya aday açıklayacaklar HDP’ciler, ‘PKK’nın siyasi kolu’ diyorum onlara, hala kafaları, birilerinin talimatlarıyla aynı nokta üzerinden devam ediyor. Gerilla marşı okuyorlar, biz gereğini yerine getiriyoruz ya şimdi, öbür taraftan milletimizi orada birtakım şeylere çağırıyorlar. Burada söylemek istiyorum, onların da propagandalarını yapmak istemiyorum” dedi.

Bakan Soylu ardından PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecrite karşı 87 gündür açlık grevinde olan HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’i hedef aldı. Soylu, 18 Haziran 2018 Genel Seçimleri’nde milletvekili seçilen Leyla Güven için “sözde eski bir milletvekili” ifadesini kullandı.

‘Hadi gitsinler de görelim bakalım’

Soylu, Güven’in Diyarbakır’daki evinin önünde kendisine destek amaçlı her akşam bir araya gelinmesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Onun için açlık grevi de yapan güya sözde eski bir milletvekilinin evine gidip, onunla beraber nöbet tutmaya çalışıyorlar. Yani işi tekrar etnik köken üzerinden nasıl hareketlendirilir, onlar eski zamanlardaydı. Şimdi teröristler ölüyor, öldürüyoruz teröristleri. Cenazelerine gitmeye çalışıyor milletvekilleri, hadi gitsinler de görelim bakalım, hadi gitsinler.”

Konuşmasında muhtarlara seslenen Soylu, “Yarın öbür gün birlikte ittifak edenler, ‘nasıl salladık’ diye birbirine çak yaparsa, 31 Mart akşamı başımızı yere eğeriz. Bizim başımızı yere eğdirmeyin” ifadelerini kullandı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler