Takip Et

Güncel

Şule Çet’in katledilmesinin ardından inceleme ekipleri delil karartmış

Şule Çet’in katledilmesine ilişkin görülen davada cinsel saldırı konusunda uzman mütalaasını veren Prof. Dr. Hakan Kar, Şule’nin katledilmesinin ardından olay yerinde inceleme yapan ekibin delilleri kararttığını ifade etti

Meclis Rabia Naz ve Şüpheli Çocuk Ölümleri Araştırma Komisyonu, Mersin Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hakan Kar’ı dinledi. Şule Çet’in katledilmesine dair görülen davada, cinsel saldırı konusunda uzman mütalaasını veren kişi olan Hakan Kar, komisyona yaptığı sunumda dava ve genel olay yeri incelemelerine dair eleştirilerini aktardı.

Olay yeri incelemesi yapılırken güvenlik kamerasının kaydettiği görüntüleri komisyona gösteren Hakan, olay yeri incelemesi yapan polis memurunun eldiven ve bone takmadığını, galoşu olmadığını, koltuklara temas ettiğini, masanın üzerindeki yiyeceklerin üzerine doğru konuşup tükürük saçtığını belirtti.  

Hakan, “O büyük bir ihtimalle olay yeri inceleme ekibinden değil ama sağ altta ise olay yeri inceleme ekibimizden birinin eldiveni ve galoşu ile olay yerindeki koltuklara oturduğunu, raporunu orada hazırladığını, oradaki biyolojik delillerin henüz tespit edilmeden, örnekleri alınmadan raporu hazırlamak üzere olay yerindeki masalara, sandalyelere oturduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Adli Tıp’ta da kriminalde de incelemesi yapılmamış’

Hakan, ayrıca Şule’ye ait olup ortadan kaybolan iç çamaşırı, ped ve ayakkabının kaybedilmiş olabileceğini belirtti. Hakan, şunları söyledi: “Bunlar cinsel saldırıyı destekleyecek ya da ekarte edecek en önemli delilimizdi. Videoda gözümüzle görüyoruz ama sonrasında yok. Adli Tıp’ta da kriminalde de incelemesi yapılmamış. ‘Biz babaya verdik’ deniyor, baba ‘Elbiseler bana verildi, iç çamaşır yok’ diyor.  Kritik öneme sahip olan, yüksekten düşme mekaniğini açıklayacak spor ayakkabı ile ilgili Adli Tıp teknikerinin ve ilk müdahale eden polis memurunun ‘Ne yapayım bu ayakkabıyı, at at tamam onu at’ dediğini duyuyoruz.”

‘Buralardaki deliller altın değerinde’

Herhangi bir vaka sonrası olay yerine ilk ulaşan ekip olan kolluk kuvvetlerinin olay yerini muhafaza altına alamadığını söyleyen Hakan, olay yeri fotoğraf ve videolarının usulüne uygun çekilmediğini söyledi. Olay yerinde tutulan, el yazısıyla çalakalem yazılan tutanakların yazım dilinde ve tarifinde sıkıntıların olduğuna dikkat çeken Hakan, “Toplanan delillerin nitelendirilmesinde karışıklıklar var. Olay yerinde sigara içmek, yiyecek-içecek tüketim çöpleri atmak, olay yeri tuvaletini, banyosunu kullanmak gibi örnekleri çok sık görüyoruz. Buralardaki deliller altın değerinde. Bir de savcılarımızın bazı önemli olaylarda olay yerine gitmediklerini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler