Takip Et

Güncel

Şule Çet’in katillerinin parayla hazırlattığı raporda tecavüzü meşrulaştıran ifadeler kullanıldı

Ankara’da bir plazanın 20’nci katından atılarak öldürülen Şule Çet’in öldürülmesine ilişkin raporda tecavüzü meşrulaştıran ifadeler kullanıldı. Söz konusu raporu, Çet’in katillerinin parayla hazırlattığı gündeme gelmişti.

Raporda, “Alkol, esrar, kokain gibi maddelerin sarhoşluğunda ve bunun uyku devresinde ırza geçmek mümkündür. Yalnız bu kadar ağır sarhoşluğa kadar içki içen kimsenin doğacak sonuçları evvelden kabul etmiş olacağını da göz önünde tutmak gerekir. Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde alkol içmeyi kabul etmiş ve hele erkeğin yalnız yaşadığı evine, odasına giderek birlikte içmiş olursa cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır.” ifadeleri kullandı.

‘Bu cümleleri bir daha kuramayacaksınız’

Rapordaki ifadeleri resmi Twitter hesabından paylaşan Kadın Meclisleri, “Aklama çabalarınız boşuna. Bu cümleleri bir daha kuramayacaksınız” ifadelerini kullanarak söz konusu ifadelere tepki gösterdi.

Ne olmuştu?

Şule Çet’in öldürülmesine ilişkin davada iddianame kabul edilmiş, Çağatay A. ve Berk A’nın kasten öldürme, cinsel saldırı ve hürriyetten yoksun bırakma suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39’ar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

Şule’nin otopsisinde 9 parmağının tırnak altında Çağatay A’ya ait DNA izleri bulunmuş; cinsel saldırıya uğradığı ve kanında uyumayı tetikleyen uyarıcı madde tespit edilmişti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler