Takip Et

Dünya

Sudan’ın devrik Devlet Başkanı Ömer el Beşir’e yolsuzluk suçlamasıyla 2 yıl ceza

Sudan’da 30 yıldır Devlet Başkanlığı yapan Ömer el Beşir’e yolsuzluk suçlaması ile 2 yıl hapis cezası verildi. Ömer Beşir 11 Nisan’dan beri ev hapsinde tutuluyor.

Sudan’da aylar süren protestolar sonrası 11 Nisan’da ordu yönetime el koymuş, 30 yıldır Devlet Başkanlığı koltuğunda oturan el Beşir görevden alınarak tutuklanmıştı. Hakkında çok sayıda dava açılması beklenen el Beşir ilk olarak yasadışı zenginlik, yolsuzluk ve yabancı para bulundurma suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı. Görevden alındıktan sonra El Beşir’in konutunda  7 milyon euro, 351 bin dolar ve 5 milyon Sudan lirası bulunduğu açıklanmıştı.

Ev hapsinde tutulan 75 yaşındaki Ömer el Beşir’in yolsuzluk suçlamasıyla yargılandığı davada 2 yıl hapis cezasına çarptırıldığı açıklandı. Karara göre el Beşir bu suçun cezasını bir rehabilitason merkezinde yatarak çekecek. Beşir, 19 Ağustos’ta verdiği ilk ifadesinde, eski Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz’den 65 milyon dolar, Veliaht Prens Selman’dan 25 milyon dolar ve Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Halife bin Zayid Al Nahyan’dan da bir milyon dolar aldığını itiraf etmişti.

Hakkında bir çok dava açılması beklenen Beşir’le ilgili 2003 yılında Darfur’da çıkan silahlı çatışmalar sırasında işlediği savaş ve insanlık suçları dolayısıyla iki tutuklama emri bulunuyor. Uluslararası istatistiklere göre, bu çatışmalar dolayısıyla 300 yüz binden fazla sivil hayatını kaybetti ve milyonlarca insan yerinden edildi. Beşir’i bekleyen diğer davalar arasında, barışçıl protestocuların öldürülmesi ve güvenlik güçlerine vatandaşları dağıtmaları için gerektiği takdirde ateş açmaları emrini vermesiyle ilgili bir dava da bulunuyor. 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler